| Cannnnah a întrebat:

CARE E DIFERENTA DINTRE AUTISM SI RETARD MINTAL.Am vazut copii cu retard mintal care au autism.E autismul este retard mintal? Eu stiu ca autismul sunt persoane inteligente iar retard mintal au un iq mic sub 70 IQ si daca pot avea o familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Un autist simte emotiile, dar nu le intelege, nu stie cum sa reactioneze in situatiile sociale, nu poate mentine un contact vizual.
Daca vrei sa vezi cum se comporta un autist, iti recomand sa vizionezi serialul "The good doctor", e un serial foarte interesant, personajul principal e un doctor genial si autist, de la primul episod m-a impresionat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este o diferenta enorma, autistul fiind un copil foarte inteligent, fata de un retardat, care este un handicapat mental.
Un copil autist poate fii chiar geniu, intr-o anumita zona: matematica, fizica, chimie, muzica samd.
Este un copil care are atentia canalizata mai mult spre ceva in care exceleaza.
Vestitii Albert Einstein si Isaac Newton - se pare ca au fost autisti - amandoi fiind matematicieni si fizicieni de exceptie.

Un retardat mintal, este un copil/om inapoiat mental, care nu exceleaza in nimic, este doar un handicapat mental, care va ramane la minte unui copilas de 4-5 ani, chiar si la maturitate.
Un retardat mental nu poate avea familie, ca nu are cum discearna binele de rau nici pentru el, fiind in imposibilitatea sa-si faca o familie, sa munceasca pentru ea si sa o intretina. In general, retardatii sunt in grija unui om normal, care decid pentru ei si ii supravegheaza.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Violleta2022):

Și cel mai rau lucru în toată chestia asta e că nici până în ziua de azi oamenii normali și cu capul pe umeri nu au găsit metode sa ii ajute sa se integreze, e chiar trist sa vezi și în 2018 genul asta de oameni singuri și triști care din păcate sunt excluși și nu multi incearca sa ii ajute.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Din pacate, nu ai cum sa ajuti un retard mental, ala este in lumea lui, pentru ca nu-l ajuta capul, inteligenta lui este la limita unui copil de 3-4 ani.
Statul ajuta cat poate, au tratament graduit, unul din parinti primeste ajutor banesc de la stat sa stea acasa cu retardatul si sa-l ingrijeasca si supravegheze.
Din pacate, cu un asemenea copil sau adult, nu se poate face mai mult, pentru ca nu exisata stiinta ca sa le schimbam sau modificam creierul.
Ceea ce vreti dvs nu tine de puterea omeneasca, indiferent cat este de trist, un copil cu retard mental nu avem cum sa-l facem normal.