| ioneldan a întrebat:

care este inaltimea medie a unui adolescent baiat de 16 ani? dar a unui adult(18 -40 ani)? eu am 16 ani si 1.77, 5 si ma simt cam scund... FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexinho94 a răspuns:

Salz. La varsta de 16 ani inaltimea medie este pe undeva la 1.75-1.80 deci esti bine.Dar oricum o sa te mai inalti si de acum pana la vreo 20 ani. Inaltimea corespunzatoare unui adult cred ca e pe la 1.80-1.90 m.
Bafta!

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Inaltimea unui baiat de 16-18 ani, ar fi in medie, cuprinsa intre 160-185 cm.
Inaltimea unui adult de 35-40 ani, ar fi de 165-185 cm.
Se stie ca, acea crestere in inaltime, la baieti, se opreste cam in jurul varstei de 18-21 ani. Dar cresterea in inaltime, depinde si de inaltimea parintilor, de modul de trai(sport, alimentatie).

| Rx_Ruxii_1998 a răspuns:

Eu una zic ca e bine! Verisorul meu abia la 17 ani a inceput sa se inalte! Nu iti face griji.