| Stargoz a întrebat:

Cat timp trebuie sa iti ti respiratia ca sa suferi daune? Am vazut un articol care spunea ca multi scafandri au suferit leziuni ale creierului pentru ca si-au ținut respiratia minute întregi sub apa. Si m-am speriat pentru ca atunci cand eram mic obișnuiam sa vad cat de mult pot sa imi tin respiratia si cred ca ajungeam la un minut. Va rog imi puteti spune daca se poate intampla ceva rau. M-a speriat articolul ala. (Asta e: https://m.timesofindia.com/......859093.cms ).
Si da, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Nu poți să-ți ții respirația suficient de mult pentru a leza creierul. Omul nu este capabil să se sinucidă prin ținerea respirației deoarece leșini după un minut iar totul revine la normal până când îți recapeți conștiința. Ce ai citit tu este cu totul altceva, scafandrii care se scufundă la adâncimi mari sunt obligați să dea drumul la aer treptat deoarece creste presiunea iar moleculele de azot își măresc volumul. Dacă ții aerul în tine când te scufunzi mult, se sparg vase de sânge care duc la paralizie sau leziuni cerebrale. Acolo e vorba de adâncime.

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Un minut e putin pana ajungi sa intri in moarte cerebrala din cauza hipoxiei; parca erau necesare 5 minute pana incep sa-ti moara neuronii.

| JicaContra a răspuns:

Problema e foarte diferita la scafandrii, pentru ca ei, daca se scufunda prea adanc, cand termina de tinut respiratia, tot nu pot sa respire