| User252426 a întrebat:

Salut TPU. Ce văd orbii? Întuneric sau ce? Din naştere mă refer. Sau nu văd nici Întunericul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

Vad acelasi lucru pe care il vezi tu cand ti ochii inchisi.
Apropo, sti ce ii zice un orb altui orb? ce bine imi pare ca ne vedem.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Este incorect să spui că "vezi" întunericul, pentru că întunericul nu este "ceva". Întunericul reprezintă absența a ceva, și anume absența luminii. La fel cum liniștea reprezintă absența undelor sonore.

Orbii din naștere nu pot înțelege exact cum anume funcționează simțul văzului la nivel de senzație și nici cum ar fi dacă ar putea vedea. Pot înțelege că oamenii văzători au acest simț care le permite să obțină niște informații suplimentare de la mediul înconjurător, pot înțelege beneficiile pe care ți le oferă acest simț, dar nu pot înțelege cum este "să vezi".

Imaginează-ți că toți oamenii ar avea un simț care le-ar permite să detecteze o dimensiune în plus, iar tu nu l-ai avea. Cum ai putea înțelege cum este să vezi încă o dimensiune, care nu se află nicăieri în spațiul tridimensional pe care-l percepi tu?

| LisaJulie a răspuns:

Întuneric cum vedem noi când închidem ochii!