| ianis1984 a întrebat:

Daca s-a mai lovit cineva de un caz similar.În urma cu 2 saptamani copilul meu m-a lovit din greseala cu, cozorocul sepcii direct în mijlocul corneei ochiului stang.bineinteles ca leziunea a fost destul de urâtă fapt care am mers direct la un cabinet oftalmologic. Diagnostic- abraziune corneeana. Tratament am urmat cel prescris de medic inclusiv corneregel ..vederea s-a recăpătat însă la distanta încă nu vad litere plus cifre clar față de ochiul drept.i-am zis oftalmologului la care a menționat că încă mai este putin lezat.(cu ochiul liber nu se vede nimic) și trebuie să mai treacă timp. oare asa sa fie sau mi-a zis așa că să scape de mine cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La ce spital ai fost? Iti recomand sa mergi la Lahovari.
Este normal sa dureze ceva timp pana te vindeci complet

| ianis1984 explică (pentru AdelinaC):

Buna Luminita9.nu am fost la spital ci la un cabinet particular.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai avut o accidentare in urma caruia putea fi si mult mai rau.
In functie de cat de puternic a fost afectata corneea, acesta se va reface incet si se va stabiliza dupa cateva luni.
Peste inca o luna mai ai problema, atunci mergi inapoi la consult la medicul care te-a consultat acum, sa evalueze situatia!
Daca ai probleme si dupa 6 luni, atunci trebuie sa-ti faci griji, atunci poate va fi nevoie de interventie.

| Andreeush a răspuns:

Ai răbdare să se vindece leziunea.
Medicul nu ți-a dat degeaba acel tratament.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ochiul se va reface, ai rabdare.