| TPULion a întrebat:

de 3 zile mi-a aparut o afta bucala (de forma mica, din cate am auzit se numeste afta minora), am o durere enorma, nu pot sa mananc mai deloc, iar noaptea durerea este din ce in ce mai tare. Acum 2 zile mi-am luat de la farmacie Glicerina cu Propolis si Galbenele, m-am dat in prima zi si totul a decurs foarte bine, durerea a inceput sa inceteze, insa ziua ce a urmat din nou a inceput durerea (si parca acum nu isi mai face efectul, sau poate nu imi dau seama eu din cauza durerii). Ce vreau sa aflu eu, in cate zile poate trece o afta, si cum trece (se micsoreaza pana dispare)? Vreau cat mai repede sa scap de aceasta durere, multumesc frumos! FUNDA pentru cel mai ajutator raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă e vorba de afte bucale, badijonările cu glicerină boraxată ar trebui să te ajute la tratare şi vindecarea completă în 2-5 zile.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.clarisse.ro/wp-content/uploads/2013/03/afte-bucale-laser.jpg

http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratamentul-aftei-bucale

http://www.romedic.ro/aftele-bucale-ulcerele-bucale-stomatita-aftoasa

http://www.ymed.ro/......tratament/

Toate cele bune!

| TPULion explică (pentru bursuc001):

Exact ca in acea poza este afta mea -> http://www.ymed.ro/......ratament/, astazi este a 3-a zi de cand ma dau cu glicerina (de 4 zile am afta), durerea de astazi s-a remediat foarte mult, inainte ma durea din nimic, insa astazi nu mai simt durere daca nu ma ating in acea zona unde se afla afta, insa problema este cand mananc (orice as manca, parca nu pot, doar daca mananc pe partea unde nu se afla afta).

| bursuc001 a răspuns (pentru TPULion):

Mda, trebuie să ai răbdare că va trece happy

Multă sănătate!

| iulian1302 a răspuns:

Ceea ce tu numesti afta bucala poate fii de fapt o funga(o ciuperca). Daca este ciuperca nu iti va trece pana ce nu vei lua medicamente indicate de un medic ORL. De obicei in cazul fungilor se da ca si tratament un medicament numit Fluconazol 100 mg( o tableta costa in jur de 7 lei) care trebuie luat o data pe zi timp de 7 zile. Pe langa acest medicament mai este indicata si vitamina A sub forma de picuri care trebuie administrati de 3*10 picuri/zi. Si aftele bucale precum si fungile dureaza (daca sunt netratate corespunzator pot dura chiar si 15-20 de zile). Cel mai indicat insa ar fi sa mergi la un consult de specialitate ORL.

| TPULion explică (pentru iulian1302):

Am sa vad cum se comporta si astazi (daca durerea persista sau nu), eu totusi raman la parerea ca este afta deoarece m-am interesat si pe internet (prin poze, cautand afte minore si sunt exact la fel ca si in cazul meu).