| Stargoz a întrebat:

De curiozitatea daca te lovești la o parte a corpului (de exemplu la picior) si restul corpului este afectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de gravitatea loviturii. Daca e o vanataie, poate iti va creste tensiunea din cauza durerii, atat.
Dar daca e o amputatie traumatica, pe langa tensiunea aia ridicata din cauza durerii si spaimei, restul corpului poate ramane fara sange. Ori in cazul amputarii chirurgicale, organismul va avea circulatia prea puternica, fata de cata "instalatie" a ramas, mai ales daca e vorba de pierderea unui picior.
Alt caz in care tot corpul poate avea de suferit, este daca rana de la picior (sau de oriunde) se infecteaza, iar infectia ajunge prin sange, in tot corpul.

1 răspuns:
| Alverto a răspuns:

Doar daca este o rană foarte mare și deschisa, fiindcă ori pierzi mult sânge ori poți face tetanos și nu este de loc plăcut să ai tetanos