| Ecmm24 a întrebat:

De o perioada ma confrunt cu o problema, iar problema ar fi următoarea. Mi se întâmpla mereu când ies in oraș, intr-un loc mai aglomerat, sa îmi pierd concentrarea, devin mai încordat și adopt un mers destul de ciudat, încordat as putea spune, pe lângă asta după vreo 20-30 de minute de umblat mi se pune o ceata pe creier, in gândire, nu îmi mai vin idei și parca ce vorbesc, vorbesc forțat nu știu cum sa explic, devin altfel, nu mai sunt natural sper sa se înțeleagă. Am avut anxietate acum 1 an și asta este singura chestie ce ma deranjează și nu știu ce am sigur. Ma puteți ajuta cu un sfat sau o idee, ce ar putea fi? Am înțeles ceva de depersonalizare sau ceva de genul, as dori sa mai aud o părere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă ai fobie sociala si acum, nu te ai vindecat de anxietate. Exista medicamente anxiolitice care te pot ajuta. Încearcă ceva pe oxigenare a creierului, cum e piracetam care imită gaba. Nu are efecte adverse si este ieftin. Poti discuta si cu un psihiatru despre asta, poate iti da un racetam mai bun sau altceva. Acestea merg f bine pe stările anxioase cu leșin.

| Claxon987 a răspuns:

Mintea lucreaza in multe feluri misterioase, sigur e un fel de teama de a te afla in multime. Ma depaseste ca sa pot da un sfat, singurul este sa consulti un psihiatru pana nu apar si alte simptome, posibil ca sunt si alte temeri dar nu le constientizezi tu. Ajuta mult, parerea mea, sa vorbesti despre aceasta problema, astfel incat oamenii care sunt langa tine sa inteleaga comportamentul si sa te ajute ei sa te integrezi si sa ti schimbi gandurile

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!
Părerea meu este ca ai făcut o recidiva, adică te.ai întors înapoi în starea de anxietate sociala. Câteodată este bine sa te gândești ca ești acasă la tine și, sa încerci sa te lupți cu creierul tău care pana la urma face parte din tine, putând fi controlat. Cel mai bine ar fi sa consulți un specialist, cum ar fi un psiholog.

Îți urez bafta!