| anonim_4396 a întrebat:

Dilema legata de Escapelle (pilula de a doua zi).
Problema mea suna cam asa: in ziua a 11 a ciclului menstrual am luat Escapelle dupa aprox. 40 de minute de la incident (s-a rupt prezervativul). Am citit pe internet ca pastila are efect 72 de ore (adica 3 zile) dupa care se elimina di organism si ca spermatozoizii pot fecunda ovulul chiar si dupa 5 zile de la actul sexual. Luand in calcul aceste informatii mi-e teama ca nu cumva sa raman gravida avand in vedere ca pastila am luat-o cu 3 zile inainte de ziua ovulatiei (ziua a 14 a a ciclului menstrual). Am tot cautat pe net si in unele locuri scria ca pastila poate intarzia ovulatia. Sper din tot sufletul sa fie asa. Azi, adica dupa 6 zile de la administrarea pastilei, mi-a venit menstruatia. Ciclul imi este de obicei regulat. In momentul de fata ma rog ca ori sa imi intarzie ovulatia, ori sa-si piarda spermatozoizii "puterea" de inaintare spre ovul. Sunt disperata. Fetelor, cele care ati mai luat pastila de a doua zi, ce parere aveti? pot ramane gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Escapelle intarzie ovulatia cu doar 3 zile pe cand EllaOne cu 5. Citeste mai multe despre EllaOne si ia decizia potrivita

| Stefănescu_Silvia_1998 a răspuns:

Din moment ce ti-a venit menstruatia, nu ai de ce sa iti faci griji. Sigur nu ai ramas gravida. Am folosit si eu o singura data Escapelle, din acelasi motiv. Totul a mers bine.