| anonim_4396 a întrebat:

Dilema legata de Escapelle (pilula de a doua zi).
Problema mea suna cam asa: in ziua a 11 a ciclului menstrual am luat Escapelle dupa aprox. 40 de minute de la incident (s-a rupt prezervativul). Am citit pe internet ca pastila are efect 72 de ore (adica 3 zile) si ca spermatozoizii pot fecunda ovulul chiar si dupa 5 zile de la actul sexual. Luand in calcul aceste informatii mi-e teama ca nu cumva sa raman gravida avand in vedere ca pastila am luat-o cu 3 zile inainte de ziua ovulatiei (ziua a 14 a a ciclului menstrual). Am tot cautat pe net si in unele locuri scria ca pastila poate intarzia ovulatia. Sper din tot sufletul sa fie asa. Azi, adica dupa 6 zile de la administrarea pastilei, mi-a venit menstruatia. Ciclul imi este de obicei regulat. In momentul de fata ma rog ca ori sa imi intarzie ovulatia, ori sa-si piarda spermatozoizii "puterea" de inaintare spre ovul. Sunt disperata. Fetelor, cele care ati mai luat pastila de a doua zi, ce parere aveti? pot ramane gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea pornita la 6 zile dupa administrarea pastilei Escapelle, reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici introdusi abuziv in organism. Hormonii ajunsi in organism de obicei vor perturba ciclul menstrual si din acest motiv menstruatia s-ar putea sa intarzie si sa nu se porneasca la data preconizata adica peste 10-11 zile, din moment ce astazi esti de abia in ziua a 17-a a ciclului menstrual.Pastila administrata in primele cateva ore dupa "incident" ofera un grad de eficienta de peste 95%. Probabilitatea de a ramane insarcinata este extrem de mica spre imposibila. Multa sanatate!