| mateiandronic670 a întrebat:

Din iunie pe la sfarsit am tinut o dieta in care nu am consumat aproape deloc zahar, paine alba, paste, cartofi adica cam tot ce inseamna carbohidrati simpli si complecsi, am mancat mai mult carne si legume, fructe nu prea.Pana in momentul de fata am slabit 13kg(de la 91 la 78) dar de la o vreme am inceput sa am dureri musculare in aproape tot corpul (in special la picioare, spate, abdomen si uneori la maini).Ce credeti ca as putea avea? O carenta de vitamine ceva? Sau poate fi de la lipsa zaharului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Da, cu siguranta ai niste carente care se manifesta acum, pana acum corpul a avut rezerve gen sau nu a mai avut de acum o luna dar nu ti-a dat semne -> durerile si eventual daca ai si crampe/spasme musculare in special la gambe.
Incearca sa iei 1 saptamana un complex de vitamine sau macar niste calciu-magneziu efervescent.
Daca poti sa te duci la medicul de familie nu strica niste analize ca sa vezi mai exact ce deficit ai si sa incerci sa iei din alimente ca asa e ideal, cu masura fireste ca sa nu revii la vechile obiceiuri alimentare care te-au ingrasat.

| MadRaven a răspuns:

Cu cât elimini mai multe categorii de alimente (în cazul tău carbohidratii) creste riscul unei deficiențe. În general nu sunt de acord deloc cu fuga asta nebuna de carbohidrați, ii consider o parte esențială a alimentației atât timp cât sunt aleși cu cap (la cei complecși ma refer în principal) dar fiecare dietă cu ale ei.
Ce îți recomand eu sa faci e sa folosești o aplicație de trackind alimentar (myfitnesspal, cronometer etc) care urmareste și micronutrienți (vitamine și minerale) și poți observa pe parcursul a mai multe săptămâni ce deficiențe ai în regimul tau alimentar.
Nu cred ca are cum sa fie de la lipsa zaharului dar cred ca are cum sa fie de la lipsa carbohidraților, sursa principala de energie la care apelează corpul în general.