| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
Dupa epilarea cu lama mi se inroseste pielelea in anumite locuri, gen in jurul firului de par si ma ustura. Este a doua oara cand mi se intampla, inainte nu aveam vreo problema.
De la ce poate fii? Pot utiliza ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aia nu este epilare, epilarea se face cu ceara, sau cu crema epilatoare, nu cu lama de ras.
Procedura cu lama se cheama: ras sau barbierit si daca nu este facuta corect, te iriti.
Rasul/barbieritul cu lama de ras s eface intr-un singur sens ca sa nu irite, in sensul de crestere al firului de par (nu in raspar!), apoi se spala bine zona rasa si se pune pudra de talc, de preferat pentru copii mici, din cele neparfumate!

| untu a răspuns:

Pentru epilare la picioare va trebuie o lama speciala cum ar fi VENUS BREEZE sau de la www.veet.ro!

| DevilNight01 a răspuns:

Eu zic ca e decat o iritatie nimic grav

| policewoman16 a răspuns:

Buna! Este normal sa ti se inroseasca, pielea este sensibila si subtire in locurile in care tu folosesti lama, iar dupa epilare ea se irita din aceasta cauza. Incearca sa folosesti lama de unica folosinta doar o singura data, si dupa epilare foloseste o crema hidratanta

| AlexaVlad22 a răspuns:

Nu te mai epila cu lama, si eu la fel patesc..incearca o ceara de epilat!