| Cedry2k8 a întrebat:

dupa un accident, sa zicem ca cineva a dat cu masina peste o persoana, de ce nu e bine sa o misti de acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate are leziuni la coloana si risti sa il paralizezi daca il misti

| dannyel86 a răspuns:

Pe de o parte, e vorba de situatia victimei, a carei sanatate se poate agrava prin mutarea sau schimbarea pozitiei corpului. Pe de alta parte, politia va face o ancheta si se poate demonstra ca si victima ar avea o parte din vina la producerea accidentului (traversare prin loc nepermis, tentativa de suicid). Daca modifici locul infractiunii, toate elementele de fapt ar demonstra ca tu esti singurul vinovat. Si nimeni nu cred ca isi doreste acest lucru.

| Felys a răspuns:

Orice miscare gresita poate sa ii produca victimei probleme iremediabile, in afara de medici nimeni nu are voie sa intervina in cazul unui accident grav

| Teodorel a răspuns:

Pentru ca o sa le fie mai greu politistiilor sa te gaseasca

| Monica_Andreea_2001 a răspuns:

Daca are o coasta fracturata, in urma schimbarii pozitiei ea poate intra in plamani. Daca victima nu e constienta si capul este inclinat, limba poate astupa esofagul si ea, sa moara sufocata.

| Anoonymuss a răspuns:

Probabil are oase rupte, lovituri grave, si e bine sa lasi persoana in pozitia pe care o are pentru ca risti sa-i faci si mai mult rau.

| Morar_Stefan_1973 a răspuns:

Pai poate leziuni a coloana si daca ai miscat-o a paralizat