| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, nu reusesc sa ies din depresie, sunt nemultumit de mine, pesimist ca as putea schimba ceva, m-am izolat, fata de care ziceam in intrebarea anterioare, exact, am pierdut-o, pentru ca nu sunt capabil de nimic, si nu voi fi vreodata, sunt doar un ratat, nu pot schimba nimic la viata mea, singuratatea a devenit o problema majora, simt cum ma consuma din interior, nu mai suport, nu mai suport sa merg de unul singur, nimeni nu s-a interesat vreodata de mine, sunt un nimeni, si imi vine sa urlu, nu stiu ce sa mai fac, cred ca sa ma spanzur eventual, sunt doar un ratat, singuratic, incapabil, depresiv, si asa voi ramane toata viata, chiar o iau razna, nu mai pot sa indur, nici macar unei persoane nu ii pasa de mine, si nu vreau sa aud ca "Dumnezeu te iubeste", mi-am pierdut increderea in tot, nu mai stiu ce inseamna sa te simti iubit, nu am mai simtit asta de foarte mult timp, am uitat acel sentiment, sunt doar o umbra, sunt doar un nimeni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Ei vezi tu... asta se intampla cand ai pesonalitatea unui cartof si esti crescut cu Facebook si aifoane, nu mai ai un hobby, o pasiune pe care sa o fructifici in momentele alea. Trebuie sa fii impacat cu tine si dupa cu ceilalti. Pacea inimii nu ti-o vor aduce altii.

| sunetul a răspuns:

Nu esti singurul si viata debea incepe.
Mult noroc big grin.
https://gawrylyta.files.wordpress.com/......erarii.pdf

| MrsVamp a răspuns:

Nu crezi ca alergi disperat dupa fericire s de aceea nu o prinzi?
Va veni ea dupa tine, daca o primesti.
Intr-o stare ca a ta, multi oameni sunt dispusi la tot felul de nebunii ca sinuciderea, drogurile, taieturile la maini, si alte. Astea sunt niste lucruri ce dau dovada de lasitate. Viata asta e un duel, o lupta cu tine insuti, trebuie sa lupti, sa iei cea mai mica particica din tine, ramasa dupa ranile provocate de altii, din acea bucatia, sa cresti iar, sa devii cine ai vrea sa fi, sa iti faci visele realitate.
Suna frumos nu? Viata nu inseamna doar fericire, nu mereu lucrurile sunt roz, viata are si parti proaste, dar tu trebuie sa o faci sa fie cum vrei tu sa fie.
Cat despre Dumnezeu, poate nu ai vrut sa auzi, dar intr-o lume ca asta daca nu crezi, esti practic mort, nu neaparat la exterior cat in interior.
Daca nu crezi in nimic, nimic nu o sa ti se intample. Nu esti un ratat, nu esti incapabil, poate ca da, iti vine sa inebunesti cand multe necazuri te coplesesc si simti ca nu mai aer si nu mai poti sa respiri, dar, intoarce si celalalt obraz, mereu cand viata iti da o palma, pici, fiindca o da tare, dar si cand pici te ridici de un milion de ori mai puternic.
Cat despre fata, daca te-a refuzat, daca a plecat, inseamna ca nu te-a meritat, cand iubesti cu adevarat nu pleci, fie ca trece o luna, doua, cate vrei, nu trece asa simplu.
Si iti mai spun un lucru, pesimismul, singuratatea m-au afectat si pe mine, si inca exista tentatii si acum, dar de fiecare data cand ma curpinde si simt ca nu mai pot fie plang, fie iau o perna si urlu, imi dau o palma, si nu glumesc, lucrurile astea rele sunt niste cosmaruri si trebuie sa-ti dai 100000 de palme ca sa trezesti din ele.
Nu stiu daca te-am incurajat cu ceva, tine minte ca singurul care se poate ajuta aici esti tu insuti, lupta, ai de ce, nu pentru cei din jur, ci pentru viata ta.
Toate cele bune happy

| GgAnett a răspuns:

Tu esti singurul care poate iesi din depresie cu vointa. O fata nu e un scop de a trai, daca ea nu te-a apreciat pentru tine, poate pentru alta fata esti exact de ce are ea nevoie. gandeste-te cate poti face. Fa-ti prieteni, cauta activitati care sa te distraga de la lucrurile urate la care te gandesti mereu, iesi si distreaza-te. Cauta-ti o pasiune sau un hobby in care sa iti descarci energia fie ea negativa sau pozitiva.