| Alexandru_Chitu_1986 a întrebat:

Am o problema cu prietenii. Ei de fiecare dată când au avut nevoie de ajutor eu i-am ajutat, dar eu când am nevoie de ajutor ei nu ma baga in seama. Ziceam uneori niște prostii iar ei radeau de mine
Ei când ziceau prostii le luam apărarea. In fiecare noapte ma trezesc fiindca au rasetele lor. Nu mai suport. Aproape am ajuns un depresiv. Nu imi sta in fire. Nu stiu daca exista prieten adevarat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc sentimentul, recent am trecut. În fine, eu am renunțat la aceasta prietenie pentru ca este o prietenie toxică. Eu când aveam nevoie nu era de găsit, el când avea nevoie eu puteam sa fiu disponibil. Prieteniile adevărate sunt rare, iar o prietenie adevărată se construiește în timp. Nu toți cei cu care vorbești înseamă ca îți sunt prieteni adevărați. În ziua de azi nu mai exista prietenie, doar momente de prietenie. Stai în preajma celor care te apreciază, te ajută și te sfătuiește numai de bine. Dacă râde de tine acesta nu îți este prieten. Eu am învățat ca e mai bine fără prieteni, e mai sănătos.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu exista... asa ca trebuie sa te calmezi. Fiecare e pentru el, iar daca ii privesti pe ceilalti ca pe niste persoane care nu iti vor binele... o sa te faci mai puternic si mai increzatorwinking

| Sofer a răspuns:

Pai cam asa e lumea in ziua de azi laughing
"Unde ati fost pretenilor
Cand v-am cerut ajutor
M-ati lasat in drum sa mor
Eu cand am putut mereu
Sa va ajut cand v-a fost greu
Cum sunteti voi asa pot fi si eu"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și inca ceva as vrea sa îți zic... Poate nu ți-ai dat seama despre asta, dar prietenii falși/toxici se supără atunci când începi sa ii tratezi exact cum te tratează și ei pe tine. Sa dau ex. eu și "prietenul" meu : când avea propriile interese imediat mă căuta, zilnic vorbeam, era băiatul cel mai cel. Apoi într-o zi m-a sunat și mi-a spus ca are nevoie de ajutorul meu, era chestie de o problemă minoră. Atunci i-am spus că mă doare undeva de problema lui, iar atunci a fost și ultima dată când am vorbit și când m-a sunat. Pe stradă când îl văd nu mai sunt băgat în seamă. Nici nu îmi pasa de comportamentul lui, oricum am vrut sa ma distantez de el și nu știam cum sa o fac. Dar totuși, și acest comportament al său are ceva ascuns. Băiatul cu caracterul lui fals așteaptă ca tot eu să merg după el, să mă rog de el, să îmi cer iertare pentru că nu l-am ajutat cu problema și sa fac cumva să repar greșeala. Mereu oamenii falși și toxici asa procedează, iau brusc tăcere și așteaptă să umbli după ei ca apoi sa te poată manipula după cum vor ei. Ai grija la astfel de oameni.

Îți atașez un link și sper sa înveți ceva din asta.

https://www.ursula-sandner.com/cum-recunosti-oamenii-toxici

| Adrian5575 a răspuns:

Daca ai ajuns sa nu mai dormi bine noaptea, e cazul sa renunti la ei. O sa gasesti tu alti prieteni, poate mai rai, poate mai buni, dar trebuie sa scapi neaparat de cei actuali. "Prietenii" tai se comporta la fel si cand sunt toti si cand sunt numai 1-2? Poate problema este numai la 1 si ceilalti il copiaza, in acest caz trebuie sa scapi numai de 1.

| Beyou799 a răspuns:

Si eu credeam ca nu exista prieteni adevarati pana acum vreo doi ani, si am si eu 20 de ani, cred ca toata lumea a patit asta in viata, sa ajute si sa nu primeasca inapoi ajutorul. Daca ai ajutat, foarte bine, ai facut un lucru bun, problema e la ei, nu la tine, nu ai deocamdata motive de depresie, si poate nu vei avea toata viata, dar uite cum e situatia, daca ei nu-ti apreciaza ajutorul si rad de tine, e posibil sa-ti ceara ajutorul tocmai ca sa le arate altora ca tu esti naiv si sa rada, sau doar sa se foloseasca de tine, ei nu iti sunt prieteni, poate chiar iti sunt dusmani. Un prieten nu ar face asta nici batut, un prieten ti-ar apara sufletul si te-ar indruma cand gresesti. Ce poti face tu, este ca atunci cand iti vor cere ajutorul, sa le spui "m-am bucurat sa va ajut pana acum, am facut asta din suflet, dar de acum inainte, va rog sa va bazati pe altcineva, stiu sa fac diferenta intre cei care imi sunt prieteni si imi merita ajutorul, si cei care nu. Va doresc mult bine, dar ma voi retrage! " sa vezi cum vor ramane uimiti, te vor respecta, poate iti vor cere scuze, dar sa nu-i crezi nici de data asta! Chiar daca simti ca nu poti sa-i refuzi, spune-le ce ti-am zis sa le spui, inceteaza sa le mai oferi ajutorul, si asa le vei da si lor o lectie de viata foarte importanta! Si totul va fi bine. Si nu-ti pierde speranta atat de repede, vei avea si prieteni buni, dar iti spun ca vor fi foarte greu de gasit, dar ii vei avea. Asta iti spune o persoana care a trecut exact prin ce treci tu, plus ca isi pierduse si speranta, si chiar cand nu se astepta, a intalnit sora de suflet, si niste colegi minunati la facultate care sar unii pentru ceilalti! Asa ca mult succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beyou799):

Mai simplu e să nu le spui nimic. Taci și faci, tăcerea și indiferenta doare tare. Iar scuze nu ai sa vezi niciodată din partea unui prieten fals/toxic. Ăștia sunt unși cu toate alifiile și ei cred ca fac totul bine, ei cred ca tu ești cel care greșește, iar scuzele le așteaptă tot din partea ta. Pe oamenii falși/toxici mai bine ii distantezi definitiv din viata ta fără prea multe explicații. Iar ca să îți spun ceva, într-o relație ( indiferent care ar fi ea) comunicarea aduce la împăcare, când tăcerea aduce la ruptură/distanțare. Asa ca, tăcerea e cea mai elegantă metodă de a scăpa de omul fals/toxic. Dacă intri prea mult în polemici cu oamenii falși /toxici, aceștia vor încerca să te manipuleze și vor profita în continuare de bunătatea ta.

| Beyou799 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate spui din propria experienta, la mine tot ce am spus a functionat si am schimbat multe scoli, peste tot mi-a mers, si dimpotriva, cand am tacut am avut de suferit si m-au costat multe, daca ar fi sa dau timpul inapoi, ar fi remediez situatiile in care eram la inceput si taceam, as fi evitat multe situatii marcante psihic. Pana nu am spus si nu am discutat, am suferit foarte tare si cand imi amintesc si acum plang, deci asa de rau s-a ajuns. Si daca nu le spune nimic, il vor lua de prost si tot ei se vor crede cei tari si vor ajunge la un moment dat si sa-l hartuiasca! Asa ca nu pot fi de acord cu tine, pentru ca stiu sigur ce regrete am din viata. Si nu sunt singura.

| ioanaana728292 a răspuns:

Mi se întâmplă la fel...în fine știu exact sentimentul, dacă nu poți renunța la ei distanțează, când îți zic de o ieșire pe afară bagă scuze, evităi cât de mult posibil la școală, dacă îți cer ajutorul spunea că ești prea ocupat și ai alte lucruri de făcut