| Ghengbeng18381 a întrebat:

exista solutie sub forma de picaturi care promite cresterea parului facial. Cred ca v-ați dat seama despre ce e vorba, e reală sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Whitesnake99 a răspuns:

Daca te referi la Minoxidil/Rogaine da este cat se poate de reala dar fiecare corp raspunde diferit. Parul facial, ca si parul din cap tin 90% de genetic. Dar da, poti avea schimbari majore daca pielea ta raspunde bine. Nu este vrajeala cum vad ca scriu toti colegii dermatologi pe aici. Aceasta solutie dilata capilarele de la nivelul epidermei pentru a permite un flux mai mare de sange care poarta hormoni si nutrienti sa ajunga la radacinile foliculelor firelor de par. Deci da, exista mecanismul care sta la baza functionarii acestor produse. Cand vii cu explicatii, argumente concrete, atunci poti sa spui daca e vrajeala sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Ca o mica completare la ceea ce deja ai scris. Mecanismul de actiune descris este corect insa pilozotatea depinde si de nivelul hormonilor androgeni (adica testosteron).
In acest sens, un nivel crescut de testosteron (si un profil genetic ok) va avea in timp ca efect aparitia de par pe fata, etc.
Pentru a iti mentine nivelele ridicate de androgeni in sange este util efortul fizic intens combinat cu abstinenta.
In nici un caz NU te gandi la hormoni steroizi sau produse de sinteza.

Succes!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Promite. Doar fraierii cred asemenea promisiuni.

| KR0NSTADT a răspuns:

Fals. Este doar o altă escrocherie comercială.