| cristi995 a întrebat:

Fratele meu a fost internat in spital pentru că are boala TBC. Eu dormeam in aceeași cameră cu el. Posibil sa fiu si eu infectat? S-a internat acum o luna iar eu nu am nici un simptom.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Este foarte posibil. Trebuie sa iti faci analize.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Mergi la clinica de pneumoftiziologie si fa un control. Spui care e problema si ei vor sti ce investigatii sa faca. Nu trebuie sa ai nici un simptom ca sa fii purtator de microb. La cea mai mica raceala, boala se declanseaza. Sa speram ca esti sanatos, dar mai bine fa controlul.

| SARKAN a răspuns:

Deci fratele tau când s-au internat a dat sputa bk si daca e negativ nu ai de ce să îți faci griji.de regulă toți membrii familiei ar trebui să facă o radiografie dar e pare k acolo de unde ești tu e cam opțională treaba asta ori medicul e cam tantalau