| Axel22 a întrebat:

Fumul de tigara iti dauneaza gatului la fel de mult ca si cand il tragi doar in gura? Adica, dauneaza la fel de mult ca si atunci si daca il tragi in plamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Axel22 explică:

Toti cei din familia bunicului meu au fost foarte sanatosi si longevivi.
E daunator oricum. Cel mai periculos e sa faci cancer, fiindca se raspandestein tot organismul.
Daca tragi in plamani, afectezi si sangele care ajunge la inima, devi predispus la infarct, boli coronariene etc.
Daca tragi doar in gura din fum, afectezi doar aceea regiune. Sansele sunt mai mici de a face si alte boli. Vezi si in familia ta, daca au fost predispusi si la alte boli, care s-ar putea mostenii.
Plamanii unui fumator arata groaznic, sincer vorbind; de asemenea si traheea.
Incearca sa nu mai tragi in plamani si poate renunti cu timp.
Fumezi de mult timp?

11 răspunsuri:
| bogdi22 a răspuns:

Poti face mai repede cancer la gat decat la plamani daca tragi in gura

| Diana_Diana_1997 a răspuns:

Nu pentru ca fumul nu ajunge pana in plamani daca nu tragi adanc, si oricum daca ai facut asta pentru prima data nu ti s-ar putea intampla nimic rau, doar daca ai probleme grave de sanatate.

| Mussette a răspuns:

Cand tragi fum doar in gura, afecteaza in principal cavitatea bucala, esofag, tiroida, paratiroide.
Cand intra in lamani afecteaza tot sistemul respirator, inclusiv plamanii dar si sangele, care circula la celule, tesuturii si organe, adica intreg organismul.
De altfel un fumator pasiv, adica nefumator, poate fi si el afectat, desi nu trage fum.
http://www.stopfumat.eu/Materiale_31_Mai/efectele%20fumatului%20pasiv.pdf
Sper ca te-am ajutat! :)

| Mussette a răspuns:

Anul acesta am vazut la stiri un caz mai deosebit de cancer, daca ii pot spune asa.
In afara de cele intalnite frecvent din cauza fumatului, cancer la limba.
Unui barbat i-a fost extirpata limba si a avut mare noroc, caci in locul sau i-a fost atasata o parte din muschiul pectoral. :(
http://a1.ro/......28384.html
http://www.digi24.ro/......+chirurgie

| Winchester308 a răspuns:

Afecteaza zonele unde se afla.Eh..macar stii cam pe unde o sa faci cancer in cazul in care faci.
Da' de ce mai fumezi daca tragi doar in gura? Ok...atata timp cat nu fumezi ceva care asa se fumeaza cum ar fi trabucul.
De cat timp fumezi?

| Mussette a răspuns:

Uite un caz fericit: bunicul meu a fumat 75 de ani (tras in plamani) si n-a avut vreo afectiune.
Mai exista si exceptii.
Tu fumezi?

| Axel22 explică:

Eu fumez dar trag in plamani si sper sa fie exceptie si la mine ca la bunicul tau. Winchester eu trag in plamani doar ca voiam sa stiu cum e mai daunator

| Axel22 explică:

P.s spuneti-mi doar cum e mai daunator, in plamani sau gura?

| Axel22 explică (pentru Axel22):

De vreo 2-3 luni, si bunic mea fumeaza si mai traieste inca si are 60 de ani

+, bunicul meu a murit la 70+ cred sau tot 60+ si a fumat. Si nu avea nici o boala deci nu cred ca am mostenit ceva care sa ma slabeasca

| Mussette a răspuns (pentru Axel22):

Lasa-te cat mai poti. De 2-3 luni nu esti dependent, ci tentat. Gasesti tu un mijloc de a nu fuma.winking
Multumesc pentru funda! kiss

| Axel22 explică (pentru Mussette):

Npkwinking