| Tian44 a întrebat:

Ieri am cazut de pe bicicleta destul de rau.In fine nu conteaza cum. Locul unde m-am lovit este unul in care aveam o cicatrice destul de mare, putin mai jos de genunchi.Am plonjat/alunecat cam 30 de cenimetri cu aceea parte de sub genunchi pe asfalt cu mult praf.Cand am ajuns acasa am pus apa si mi-am pus cateva foi de aloe vera care le-am tinut pana la ora 1 noaptea.Azi, din rana iese un lichid lipicios in continuu, m-am spalat de multe ori, dar tot iese.Pe marginea ranii este negru, oricat as spala si arata din ce in ce mai urat.Ar putea sa se infecteze sau ceva? Va rog sa imi spuneti daca stiti ce ar trebui sa fac.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Daca vrei dezinfictare ca barbatii pune sare pe rana dupa ce ai spalat acolo frumos sa nu mai fie nisip sau alte chestii.
Eu asa fac mereu, suferi vreo 10 minute dupa care iti revi. Sau daca ai alcool sanitar ( spirt ) poti sa dai si cu asta cu u ntampon de vata, e foarte bun.
Dupa toate astea legi bine cu pansament si il lasi 2 zile, dupa care il schimbi, pui altul nou. Intr-o saptamana o sa ai scoarta si o sa iti fie bine.
Multa sanatate!