| Andrei4k33 a întrebat:

Am o problema. Ieri am cazut pe asfalt in genunchi si mi-am făcut o rană destul de mare. Cand am ajuns acasă m-am dezinfectat curatand rana cu apă normală deoarece era murdară, betadina și am pus peste rana baneocil pudră. Am stat câteva ore fără să am vreun bandaj sau ceva iar în acest timp mi-a tot curs cate puțin, un lichid transparent însoțit de sânge. Seara când sa ma pun la somn am pus un bandaj, iar de dimineață bandajul era galben și puțin roșu de la sânge. Rana nu s-a închis și încă secretă acel lichid. Ce as putea sa fac ca să opresc acel lichid si sa fac rana sa se închidă formandu se coajă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vaaaaaiiii! laughing
Daca as avea acum cate o suta de euro, de cate ori mi-am julit asa genunchii si coatele, atunci mi-as putea cumpara o locuinta mare, poate chiar o vila... big grin
(asta inseamna ca aproape zilnic am avut astfel de accidente)

O asemenea rana se "rezolva" simplu:
1. Spalare-curatare completa de mizerie, cu apa rece curata si lasat sa se usuce pielea din jur (sau tamponat usor cu o bucata de tifon curat).

2. Spalarea cu apa oxigenata, in mai multe randuri, pana ce nu mai "fierbe" rana.

3. Inca un rand de dezinfectare, cu spirt sanitar /tuica /vodca etc. este la indemana.

4. Dupa uscare dat cu Tinctura de Iod /Betadina sau - si mai bine - cu saliva (cel mai bun dezinfectant natural! )

La rana mica nu se recomanda bandajarea, fiindca se va lipi in rana, care se va rupe la schimbarea pansamentului. De asemenea, rana se vindeca mai repede si mai bine daca este bine aerisita.
Daca totusi este nevoie, bandajarea o facem lejera, iar pe rana se aplica PRAF absorbant, dezinfectant (Baneocin, praf de sulf, etc.), care impiedica lipirea pansamentului in rana.

Pansamentul se schimba ZILNIC, spaland pielea in jurul ranii cu Rivanol, dupa care se procedeaza la dezinfectarea cu iod /Betadina si la urma Baneocina sau ce alt praf dezinfectant avem.

| anonimg a răspuns:

La medic. Daca este nevoie se foloseste ghips pentru a nu se mai indoi genunchiul si pentru ca rana sa se poata vindeca. Dar trebuie sa mergi la medic. La cel de familie.

| GoldenZenith a răspuns:

Pai depinde cât de mare/adanca e rana. o să mai dureze puțin până se inchide și se formează coaja aia. Mai pune baneocin din când în când și nu o mai bandaja, pentru că devine mediul umed acolo.