| iMuzic a întrebat:

imi vine cateodata asa o stare de ragusela, ma strange, ma inteapa prin piept, tusesc putin sec, dar dupa imi trece si iar apare de la inceput, dar inainte am avut o inflamatie in gat si amigdale umflate, dar mi-a trecut si acum am simptomele astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stare de ragusela = infecție pe coardele vocale
tusesc putin sec = stare de iritare as gâtului datorită infecție
o inflamatie in gat = datorită infecției
amigdale umflate = corpul luptă cu infecția
acum am simptomele astea = infecția a revenit.
Dacă ai revenit, înseamnă că nu a trecut, ai acolo un focar.
La medic, exsudat faringian, se constată ce microb ai, și cu ce antibiotic poate fi tratat, iei acel antibiotic conform u prescripția medicului până trece. Dacă nu, corpul luptând cu infecția singur își epuizează resursele de imunitate și acel microb pote să afcteze în continuare alte organe din corp, articulațiile, inima.