| Scorpions13 a întrebat:

Am si eu o problema ma doare spatele in zona plamanilor asa ii simt accentuati ceva de genu nu stiu cum sa va explic pe indelete dar am durerea asta cam de mult timp si nu am fost la doctor, as dori parerea voastra ce ar putea fi, cand alerg dupa un anumit timp ma inteapa cand trag aer si mai imi vine pleura de aia (mucoasa in gat) intr-un timp imi venea si sange dar putin asa dar nu ma doare tare tare si nu tusesc nu am febra nu am nimic decat ma doare si apoi cand alerg ma inteapa.
Va rog care ati mai avut simptomele astea sa va dati cu parerea, o sa ajung si la medic, nu-mi dati raspunsurid e genu du-te la medic ca asta stiu si eu ceva cu parerea care ati patit-o.
Va multumesc si vreau sa va spun ca sunt tanar, am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InoKo a răspuns:

Deci nu te doare spatele, dar plaminii.Fii atent.Nuti voi spune ca e turbeculoza, dar e pneumonie. Daca te doare de mai mult timp, ma intreb de ce ai ezitat. Uite incoace, nu e numaidecit sa ai tuse si mai stiu eu ce. O colega de-a mea a avut pneumonie ascunsa si habar na avut de asta.Pneumonia ascunsa se manifesta prin dureri, intepaturi, blocatii in respiratie, eliminari ale unei mucoase albe, sau verde galbuie.Aceasta este des cauzata de prezenta unei infectii sau a bacteriilor, virusilor, microbilor in plamini sau tractul respirator.Aceste informatii ti le spun eu, dar nu-ti spun sa mergi la medic.Doar tu singur esti destul de matur sa iti dai seama ce trebuie sa faci, nu? multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Dragul meu, simptomele indicate de tine seamana f. mult cu cele ale TBC-ului (tuberculoza). In plus, la aceasta boala ar mai trebui si sa tusesti, sa ai o stare de oboseala, pierdere in greutate, transpiratii nocturne si febra. Dar cum bolile din ziua de azi evolueaza, probabil ca si simptomele se mai schimba. Oricum ar fi, faptul ca expectorezi din cand in cand si sange, este un lucru alarmant! Chiar daca nu-ti doresti raspunsuri de genul: "du-te la medic!", asta e singura solutie si cat mai urgenta. Ai spus ca ai 17 ani si deci, probabil, nu-ti doresti complicatii ale bolii. E stiut faptul ca orice boala netratata la timp se agraveaza, iar bolile pulmonare se agraveaza galopant, putand fi fatale. Ca exemplu, cele 3-4 persoane, care au murit deja. Deci, nu te juca cu sanatatea ta, mai ales ca esti tanar si ai viata inainte!

| xxdd a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie de multe ori. :|

Eu respir si mai greu, mai ales cand am nervi. NU stiu chiar ce e.

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t175158.html

| Scorpions13 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri cel mai probabils a fie cum a zis Pudik tbc e la fumatori cred... luni ma duc la medic sa fac o radiografie... va multumesc inca odata celor care m-au ajutat :*