| Desh a întrebat:

Salut TPU! La ce se încadrează defectele de vorbire? Handicap, dizabilitate, boală sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de natura lor!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de gravitate.

| mi25 a răspuns:

Literatura de specialitate spune ca cei doi termeni sunt sinonimi: handicap si dizabilitate. Atat doar ca in societate dau intelesuri putin diferite.
Defectele de vorbire este o dizabilitate care este perceputa ca un handicap in relatia din societate.
Boala este ceva ce se poate trata medical. Dizabilitatea nu. Pana nu demult, paralizia era considerata o boala si nu beneficia de drepturile persoanelor cu handicap. Acum, de vreo 8-10 ani este cuprinsa in lista dizabilitatilor.