| Dav231 a întrebat:

M-am taiat in ceva, dar nu stiu in ce. Stati sa va explic.
Am vrut sa ies afara putin sa exersez cu mingea de fotbal, si mingea mea era aproape de padure. Ca idee, eu stau la sat langa o padure, si acolo sunt lemne, asta e cam singurul lucru in care m-as fi putut taiat. Am luat mingea si am mers in curte sa ma joc, dupa 20 min am observat ca simteam o senzatie de usturime pe piciorul drept, si m-am uitat si am mers in baie si am dat cu sapun si apa si aveam o usturime de mama focului. Iar apoi am dat cu Baeocim sau ceva de genul. Nu stiu in ce m-am lovit dar rana e cam mica ca lungime, era deschisa, adica se vedea a 2-a piele, si in mijloc avea un punct de unde curgea sange, dar nu tare, nu mi-a curs pe picior, era doar acolo in punctul acela, dupa ce m-am spalat nu se mai cunoaste prea bine, punctul nu mai e acolo si pare ca s-a strans putin. E nevoie de un vaccin?, chiar daca nu stiu in ce m-am taiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nevoie de nimic, doar spalat cu apa si sapun si lasat descoperit ca sa se usuce, sa prinda coaja si sa se vindece.

| ElenaMariajnk1441 a răspuns:

Nu, e ok, dezinfecteaza cu rivanol sau spirt, ...sau ce gasesti si ai grija sa nu ti intre mizerii la rana