| Dorelel a întrebat:

Salut TPU,

Ma doare foarte tare gatul cand incerc sa inghit, odata la 30-40s, ma si incordez si as dori sa pot adormi, maine am o zi aglomerata. Ce sugestii aveti pentru a scapa de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Zeama de lamaie amestecata cu miere de albine.
Se ia cate 1 lingurita la fiecare ora si cand te terzesti din somn chiar, nu bea nimic dupa aceea, dar incearca sa amesteci f bine cele 2 ingrediente si sa-ti faci intr-o cana sau pahar si sa-l ai pe noptiera patului...luand de fiecare de fiecare data cand te trezesti cate 1 lingurita, pe care o inghiti f usor.
Isi va face efectul in cateva ore!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un leac "babesc", care si la mine functioneaza perfect:

Pe o lingura cu zahar tos se pun cateva picaturi PETROL lampant curat (eu il filtrez prin miez de paine), pana sa se umezeasca. Se inghite incet, sa se prelinga cat mai indelungat prin gat.
Aplicat seara, inainte de culcare, in marea majoritate a cazurilor durerea de gat /tusele dispar pana dimineata. Foarte rar este nevoie de repetare cu cate o lingura dimineata si eventual seara urmatoare.

| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Incearca cu Decasept sau cu spray Strepsils Intensiv! Dar eu zic ca cel mai bine ar fi sa consulti farmacistul; el e cel mai in masura sa te sfatuiasca. Multa sanatate iti doresc! Te pup! kiss

| BuLaNNNeL a răspuns:

Tratează durerea ca se va infecta si iti va urca la cap. Încearcă pastilute de albastru de metil

Răspuns utilizator avertizat
| Andreisabin11 a răspuns:

O metoda foarte buna este : se scobeste o ridiche neagra si se pune 1 lingura _2linguri zahar.
Se lasa circa 12 ore si se consuma!