| anonymous17 a întrebat:

Nu am de gand sa introduc problema pe care o am sub o forma "cenzurata" (e evident ca am o problema din moment ce adresez intrebarea), ci voi spune exact cam care este afectiunea ce ma ingrijoreaza. De vreo doua saptamani am observat ca vasele sangvine de pe penis mi s-au marit, sunt mai intens colorate (un fel de albastru - insa nu foarte intens, dar cu certitudine mai vizibil decat anterior) si au aparut de asemenea mai multe "firicele" rosii care arata am ca niste capilare sangvine (mantionez ca inainte nu erau vizibile). Simt uneori un usor disconfort in zona testicululelor dat fiind faptul ca si venele care iriga testiculele au devenit putin mai nuantate; insa din punct de vedere funtional, penisul raspunde normal la stimuli, erectie, mictiune (urinare) etc. De asemenea tin sa mentionez ca am inceput sa fac efort fizic de acum o luna (exeritii zilnice...de aproximativ 3 ori pe zi) si ma intrebam daca e posibil (am citit asta pe un forum) a venele sa se fi marit si sa imi creeze disconfort datorita acestui fapt, caci inainte de a face sport zilnic nu prezentam problema. Apelez la voi deoarece am vazut pe forumuri persoane cu aceeasi problema ca mine, sau aproximati aceeasi, insa care nu au primit raspuns... Deci as aprecia enorm sfaturile voastre. Daca efortul fizic nu este cauza acestei probleme, care ar putea fi? Vreunul din voi a prezentat o problema similara? In cazul in care raspunsul la care va ganditi cu totii este "du-te la medic", ei bine intentionez sa fac asta cat de curand daca problema nu se amelioreaza (deoarece am considerat ca nu este ceva extrem de grav si ca as putea sa primesc raspunsuri pertinente de la voi). Cu toatea astea, in cazul in care ma hotarasc sa consult un medic, ar trebui sa merg la un urolog sau la un dermatolog sau ce ramura a medicinei trateaza afetiunea prezentata?
PS: am 17 ani; si nu, nu am avut contacte sexuale in cazul in care considerati ca asta ar putea constitui o posibila cauza a afectiunii mele.
(Imi cer scuze daca nu am respectat perfect categoria selecatat)
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ezeru a răspuns:

Aceasta este o problema medicala. Daca este un doctor pe TPU te-ar putea lamuri, dar noi nu ne putem da decat cu presupusul. Cel mai bine du-te la un doctor. Iti trebuie o examinare complexa.

| anonymous17 explică:

De fapt durerile s-au confirmat a fi datorate exercitiilor fizice, iar poblema cu vase de sange a fost o reactie alergica la unguentul "Fluoncinolon N", dilatarea capilarelor fiind denumita "telangiectazie".
Multumesc oricum pentru raspunsuri