| w0LF a întrebat:

o doamna de chimie imi va da acid azotic si nitrat de argint sa ma dau pe alunite, se vor usca si vor cadea, este adevarat? chiar e buna solutia? concentratia e pentru negi deci nu are concentratie mare sa imi arda pana la os.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Mama e profesoara de chimie.Cand era in liceu la laborator si-a pus singura pe un neg acid azotic concentrat(negul era la un deget...).I-a trecut.DAR zice ca nu recomanda SUB SUPRAVEGHEREA UNUI MEDIC.Sau daca doamna aceea a mai facut asa ceva.

Sper ca te-am ajutat happy

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Alunita nu e tot una cu negul. Daca ai alunite colorate ( semne), nu cumva sa pui pe ele acid, se vor "razvrati" si se pot maligniza. Daca ai negi( escrescente albe conopidiforme), acestea se preteaza la tratamente cu solutii acide. Iti recomand Duofilm.

| IMC90 a răspuns:

Una e sa ai negi, alta e sa ai alunite. Daca pui acid pe alunite ala/aia esti. Alunitele se extirpeaza cu bisturiul, acizii si electoracuterul sunt oarbe.

| CrissB a răspuns:

Ar fi mai bine sa mergi la medic. In primul rand tu ai alunite, nu negi. Alunitele sunt sensibile si isi pot modifica stuctura. Pe de alta parte, substantele folosite in laborator nu sunt totdeauna pure.