| SebiAdrian69 a întrebat:

parazitii (toxocara canis) mor la apa cu sapun? Gen daca ii am pe maini si ma spal bine funcioneaza ca la bacterii? Sa ii omoare pe loc?
Sau dupa 20sec cum e recomandat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Salut! De murit nu stiu daca mor, pentru ca pe maini ai putea avea oua, dar daca te speli bine, cu sapun, le indepartezi.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Apa si sapunul nu omoara bacteriile pe loc, nici parazitii, ci pur si simplu ii face sa alunece de pe mana ta, numindu-se curatare mecanica. Daca ii omora, spalatul pe maini se numea curatare chimica.
Ca sa iti raspund la intrebare, da! parazitii "mor" la apa cu sapun, daca te speli suficient de bine.

| Anee1667 a răspuns:

Apa și săpunul elimină aproape orice fel de bacterie. Este indicată spălarea mâinilor sub jetul de apă aproximativ 60 de secunde, iar pentru siguranță ai putea folosi la final alcool sanitar (70%alcool) pentru eliminarea oricărei îndoieli că te-ai putea contamina cu acest parazit sau orice altceva.