| enTine a întrebat:

Spuneti-mi va rog niste metode efective cum sa scap de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LauraFlorentina12 a răspuns:

Psiholog. Bafta.

| RAY a răspuns:

1 sa faci sport, cand faci sport anumite endrofine se elibereaza in creier
2 sa manci sanatos,zaharul provoaca depresie, nervi, stres, boli, il inlocuiesti cu miere
3 sa faci sex sau sa te masturbezi din nou se elibereaza endrofine
4 sa bei multa apa
5 sa meditezi, sa comunici cu amici, sa citesti se stie ca daca citesti trece depresia
6 sa desenezi, sa asculti muzica
7 sa mergi la pshiolog, probabil ai o probema emotionala
8 ultima solutie mdicamente da ca ultima solutie nu ca prima

| Latinmoon a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cineva drag, te pup! :*

| diaac a răspuns:

Iti recomand sa faci psihoterapie. Daca depresia este grava si te afecteaza prea mult ca sa poti merge la psihoterapie, poti merge la un psihiatru sa iti prescrie antidepresive si apoi psihoterapie. Daca poti, iti recomand in primul rand psihologul.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Tratamentul acesteia consta de 2 parți:
-un tratament medic (Antidepresive și Anxiolitice)
-o psihoterapia adecvata (Individuala sau în Grup familiar, social...)

Tratamentul concret îl poate decide doar medicul și nu se poate administra după voia fiecăruia.

In plus, trebuie sa ții cont ca nu toate depresiile sunt la fel de grave, deci de multe ori doar cu niște mici sfaturi se trece peste.

Trebuie:
-sa începi sa zâmbești în fiecare zii
-sa știi ca orice problema are o rezolvare, doar de aceea se numește problema
-sa știi ca orice ar fi, soarele tot timpul va răsării
-sa știi ca toate lumea are probleme, și ca fiecare le înfrunta asa cum poate, mai bine sau mai rău
-încearcă sa privești orice cu optimism, oricât ar fi de greu
-și dacă cazi, sa te ridici

E greu, dar nu imposibil! happy

| AvM94 a răspuns:

Asculta muzica, iesi afara cu prietenii sau singura, trage aer in piept, gandeste-te ca totul va fi bine si viata merge inainte.