| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte bolnava, am probleme cu gatul, este o raceala mai urata. Cand tusesc, mi se blocheaza caile respiratorii si nu pot respira nici pe gura nici pe nas aproape deloc. Voce nu am deloc. Ce ar trebui sa fac? Am consultat un doctor si mi-a prescris ceva medicamente. Le iau regulat. Dar ce sa fac sa imi treaca mai repede? E foarte nasol ca atunci cand tusesc, nu ma pot abtine, si nu pot respira aproape deloc 2-3 minute si ma panichezsad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Intri în apnee și mai faci și atac de panică!
Mergi cât mai repede la medicul de familie, nu văd de ce te chinuiești atât!
Pa, pa.

| Prezidentul a răspuns:

Cel mai probabil ai laringita (inflamatia laringelui si implicit a corzilor vocale), este o raceala de sezon. Iti recomand sa te vezi cu medici specialisti fiindca medicatia gresita poate agrava situatia.
Cum poti sa o tratezi acasa:
- multa apa, miere, ceaiuri
- protejeaza-ti gatul, nu sta in curenti