| FrozenRose_7553 a întrebat:

Cum sa fac sa imi treaca o raceala mai repede si sa nu racesc mai tare? Ieri m-o durut un pic gatul dar seara deja nu mai puteam vorbii deoarece eram foarte ragusita...si dimineata am inceput sa tusesclaughing. P. S Nu vreau sa merg la doctor

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Bei ceaiuri, nu sucuri acidulate, nu mănâci prăjeli, ci supe. Şi trebuie să te duci la doctor dacă vrei să îţi treacă. Sau îţi cumperi singură antibiotice.
În două-trei zile cu antibiotice şi ceaiuri îţi trece.

4 răspunsuri:
| Enma a răspuns:

Deci exact cand simti ca ai ceva cume chestia cu gatu iei repede ceva de subt nu cont strepsils trachisept sunt bune happy dar exact cand simti nu astepti pana umratoarea zi cand desi esti coapta si iti trece la 3 pastile delea de subt toata ziua da macar ziua urm nu mai ai da la raceala e valabil nu la gripa a da si sa te inbraci corespunzator ca nu recesti... sau astfel incat cat sa nu transipri dar nici sa-ti fie foarte frig laughing

| MimiPopescu a răspuns:

Doctor! Tu o sa iei medicamente dupa ureche si nu e bine. Iti fac mai mult rau. Du-te si consulta un doctor. Strepsils pentru gat, ceaiuri, bai calde. cald in camere, no out, fular la gat, ou cu lapte si miere, ceai cu miere si lamaie. Doctor!

| Kittynika a răspuns:

Am citit un articol dar acum nu il mai gasesc, despre usturoi.
Cauta si tu pe google sa vezi ce efecte benefice are.
Iei un catel de usturoi il decojesti cu unghiile, caci daca folosesti metal, in contact cu acesta isi va pierde proprietatile benefice.
Si il ti in gura intre masele si obraz, mai il strangi putin intre dinti sa iasa sucul din el, nu o sa te usture.
Tine-l cateva ore, il poti inlocui.
Este cel mai bun antibiotic si antiseptic.
Raceala va disparea intr-o zi sau chiar in cateva ore.Simptomele racelii vor disparea foarte repede.
Sper sa il folosesty si sa nu ai idei preconcepute despre acest lucru.
Cauta pe google articole depsre usturoi si o sa te convingi.winking

| StilSanatos a răspuns:

Pai pentru inceput sa stai cu picioarele in apa fierbinte cu sare grunjoasa, pentru gat sa iei niste pastile de supt ca sa-ti treaca mai repede, sa nu bei ceai fierbinte pentru ca e cea mai mare prostie, ceaiul fierbinte sporeste infectia, virusii se inmultesc, e mai indicata apa rece, unii zic ca le-a trecut gatul cand au baut apa rece, laptele+miere+galbenus de ou ajuta la refacerea gatului, un lucru important si verificat daca mananci in fiecare zi ceapa s usturoi crude bineinteles sau combinate in salate, previne raceala, sunt antibiotice naturale. sper ca te-am ajutat.