| InfiAndrew a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si acum o saptamana la scoala la noi un profesor s-a infectat cu TBC. Acum intrebarea mea este : Sa fac acel test IDR la scoala sau ar fi mai bine sa merg la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mai bine sa il faci la scoala. medicul de familie nu are competenta sa il faca si te va trimite la policlinica TBC de care apartii, unde va trebui sa stai la coada de doua oi (o data cand ti-l face si a doua oara cand te duci pentru interpretare)

| Adry05 a răspuns:

La medicul de familie, e mult mai profesional consultul.

| BroascaCuElice a răspuns:

Medicul de familie

| Violleta2022 a răspuns:

Fa-l la scoala!
Medicul de familie nu iti poate face el testul ca nu-i autorizat, dar iti va da trimitere sa te duci cu mama la spitalul de TBC, sa-l faci acolo.
Deci, de ce ai vrea sa pierdeti timpul, daca tot vine la scoala si face la toata lumea?

| CuriousStuff a răspuns:

Oricare, IDR-ul la tuberculina e simpla de facut, si cu toate astea e posibil ca la cabinetul medicului de familie sa nu se faca, depinde de ce medic ai. Daca se ofera cei de la scoala sa o faca la toata lumea accepta asta, sa nu ai pe urma de umblat.

| asperger3 a răspuns:

Banuiesc ca la medicul de familie ca cel de la scoala nu prea are in general ustensile.
Presupun ca medicul de familie iti da o trimitere catre un pneumolog care acela iti va confirma sau infirma.
Sanatate maxima