| Adrian_Costin_1999 a întrebat:

Trec printr-o perioada de stres ca sa zic asa. Problema este ca am inceput sa uit numele unor persoane sau si alte chestii. Plus de asta, nu ma pot concentra foarte bine. Credeti ca o sa imi treaca, imi e cam frica totusi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru. Acesta te poate ajuta sa ti revii.

| oz_1736 a răspuns:

Ca sa faca fata responsabilitatilor necesare, creierul se protejeaza. In mod normal functia uitarii este mai importanta decat cea a retinerii. Si creierul triaza ce uita si ce nu. Stresul in care te afli il face sa se comporte putin haotic. Linisteste-te si incearca sa dormi 7 sau 8 ore pe noapte

| slayer09 a răspuns:

Totul este pe plan psihic: esti agitat in interiorul tau si din cauza asta apare si frica, sau invers, ai frica si te agiti in interiorul tau si din cauzele astea nu te poti concentra si implicit nu mai poti retine unele nume si lucruri, pentru ca esti prea agitat in interiorul tau. Incearca sa te relaxezi, te asculti mai mult, nu lasa mintea sa zburde peste tot, incearca sa te concentrezi mai mult pe ce zice lumea nu asculta gandurile tale, si cu timpul o sa te poti concentra mai bine si o sa poti retine numele si alte lucruri. Ca ceva practic, ai putea zi de zi, sa asculti povesti Youtube, sa stai intins pe spate sa te calmezi si sa asculti povesti si sa te concentrezi asupra lor si ai sa vezi ca usor usor o sa fii mai concentrat. Dar exista si o lupta atunci cand ajungi in lumea plina cu oameni, si acolo trebuie sa incerci sa iti relaxezi toti muschii si sa iti zici in minte: nu imi mai e frica, sunt relaxat, si incerci sa fii concentrat la ceea ce zice persoana de langa tine.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Cumpara lecitina Adrian. O sa-ti treaca daca doresti tu asta, gaseste-ti hobbiuri, cauta sa iti ocupi mintea o ora pe zi citind sau facand ceva creeativ, constructiv, ajuta sa iti recapeti luciditatea. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos.

| sunmetal11 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si cere-i o trimitere la neurolog!

| TeodoraLllll a răspuns:

Din cauza stresului apar cele mai multe boli. Cel mai indicat e sa consulti un doctor

| Huidu a răspuns:

Catini ani ai? Te masturbezi des?