| DanyN98 a întrebat:

Salut TPU,va rog, este urgent.de 2 zile ma doare incontinuu o masea sparta foarte cariata,cred ca am o infectie sau ceva la radacina, nu stiu...pana ieri durerea era suportabila,se oprea,mai revenea,dar era suprotabila.Dar azi-noapte nu am putut sa dorm nici o ora din cauza durerii,iar acum as urla intruna,am luat la pastile de ameliorat durerea de cred ca nu isi mai fac efect, cred ca daca mi-as fi dat cu ciocanul peste masea ar fi fost mai putin dureros.Peste 2 ore vine mama de la servici si ma duc cu ea la dentist, si nu prea stiu ce o sa imi faca acolo...Imi este foarte frica,deoarece este posibil sa o scoata, si este cariata toata..Ma va durea daca este sa o scoata? Sau daca o sa faca altceva,o sa simt? va rog,cineva care a trecut prin ceva asemanator sa ma ajute cu niste sfatri, va rog crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ti-a ajuns caria la nerv, nu este vorba de infectie, daca gingia nu este rosie si inflamata.
Probabil iti va pune un tratament pentru distrugerea nervului, pentru care va trebui sa mergi de doua trei ori, iar apoi iti va scoate nervul si ti-o va plomba.
Maseaua ti-o scoate daca este distrusa aproape in totalitate si oricum, daca ti-o scoate iti va face ansetezie.
Nu o sa te doara mai rau de atat, oricum, ceea ce iti va face dentistul.

| DanyN98 explică (pentru OoBunnyoO):

Pai gingia pare doar putin umflata, dar nu este rosie.Dar ma ingrijoreaza ca o mare parte din maseaua sparta este aproape "infundata" in gingie, si daca ar fi sa o scoata chiar nu stiu cum o va face...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru DanyN98):

Daca e doar putin uumflata este posibil sa fie doar de o inflamatie a gingiei. Iar daca este doar chestia asta iti va da un tratament pentru retragerea gingiei.
In cel mai rau caz, daca nu face asta, te va trimite la un cabinet de chirurgie dentara, unde iti va face o mica incizie in gingie pentru a-ti scoate maseaua. Nu doare nici pe jumatate din durerea pe care o simti acum. Plus de asta, gingia se vindeca foarte repede.

| DanyN98 explică (pentru OoBunnyoO):

Dar este posibil sa fie o problema si la radacini? scuze ca pun atatea intrebari dar nu am mai fost la dentist si imi este frica...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru DanyN98):

Nu-i nicio problema. Daca spui ca este putin inflamata, este posibil sa fie vorba de o simpla inflamare a gingiei, dar si de o infectie. Probabil te vap une sa faci o radiografie la masea, inainte sa umble. Insa in cazul in care este vorba de o infectie la radacina, fie ti-o trateaza, fie daca dintele este aproape distrus, ti-l scoate.
Insa depinde foarte mult de doctor si de parerea lui, nu prea este o structura standard. Sunt unii dentisti care scot maseaua de la prima infectie ajunsa la nerv.

| DanyN98 explică (pentru OoBunnyoO):

Tocmai de asta imi e frica, in orasul meu nu prea sunt dentisti asa specialisti...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru DanyN98):

Nu ai de ce sa iti faci griji. Chiar daca nu sunt foarte ok si iti scot maseaua fara sa incerce sa o trateze, iti vor face anestezie.

| DanyN98 explică (pentru OoBunnyoO):

Ok multumesc mult pentru ca nu te-ai suparat ca am pus atatea intrebari si multumesc de sfaturi happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru DanyN98):

Cu multa placere. happy

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Durerea continua ascutita, sensibilitate la rece, la presiune inseamna ca a ajuns caria la nerv. Durerea surda, pulsatila, inseamna ca ai facut pulpita.
Eu am patit asa la o masea, am facut pulpita si inceput de abces, mi-a dat stomatologul o injectie buna, de n-am mai simtit nimic, si cand mi-a scos maseaua am simtit numai eliberare.
Depinde si de stomatolog, si de om, cred ca nu oricare e potrivit pentru oricare, eu l-as lua pe asta pe care l-am gasit oriunde m-as duce. laughing

| Kriss96 a răspuns:

Eu nu am trecut prin asa ceva,insa fratele meu da,si mai cunosc alte persoane care au avut astfel de experiente neplacute.
Cel mai probabil o sa-ti scoata maseaua si nervul. Fratelui meu i le-a scos, deci la el nu era problema asa grava. Il durea suportabil, insa tot cariata era si automat radacina era infectata. Pe tine te doare in halul asta pentru ca ai infectie la radacina. Altfel nu te-ar durea. Radacina clar se scoate cand ai infectie. Iar maseaua fiind si sparta cu atat mai mult.
Normal ca o sa-ti faca anestezii. Mai multe. Si pe parcurs daca incepe sa te doara o sa-ti mai faca o anestezie.
Eu a trebuit sa-l tin de mana pe fratele meu laughing Si lui i-a fost foarte frica (a luat si calciu pentru ca i-a venit rau din cauza fricii), dar cand s-a pus pe scaun si a inteles ce o sa-i faca, i-a mai trecut. Asta de fapt este o frica de necunoscut.
Daca te doare foarte tare si ti se face rau vorbeste neaparat cu dentistul. O sa te lase sa te relaxezi si sa te odihnesti 5 minute inainte sa inceapa iar sa lucreze.
De durut o sa te doara. Depinde cum prinde anestezia. Fratelui meu i-a prins cat de cat, dar unei prietene foarte bune nu i-a prins mai deloc. Nu vreau sa te sperii. Eu iti zic cum ar putea sa fie. In general tot te doare macar putin. Dar daca Doamne fereste nu prinde anestezia, o sa te doara foarte tare. Poti asculta muzica daca te doare prea tare. Dar sa bagi castile pe sub bluza ca sa nu incurci dentistul.
Gandeste-te ca te duci acum si scapi.

| DanyN98 explică (pentru Kriss96):

Dar eu nu stiu cum o sa scoata maseaua, adica nu prea ar avea de unde sa o apuce, si ma gandesc ca la cat de cariata e se va sparge mai rau...

| Kriss96 a răspuns (pentru DanyN98):

Ei sunt priceputi. In plus pot sa ti-o scoata si pe bucati. Dar cand iti scoate nervul e mai dureros. Cu maseaua nu ar trebui sa ai probleme. Mai ales daca va trebui sa ti-o scoata pe bucati.

| MaximClaudiu a răspuns:

Frate..parca ai avea 5 ani...
cei drept ai o masea cariata, infectata si ce-o mai fi ea...dar la destist o sa-ti faca anestezie locala, sau totala depinde, si o sa-ti scoat bucatile sparte, ca ai zis ca e sparta.
s-ar putea sa-ti scoata si nervul, ca ai zis ca te doare tare, dar stai calm nu o sa doara asa tare....cu anestezia simti doar pana la o patrime din durere...imagineazati fara anestezie
s-ar putea ca comentariul meu sa te fi speriat putin, dar asta e adevarul. cei drept n-am avut o problema asa serioasa ca tine, dar in general asa se intampla

| YroxyY a răspuns:

Sora mea a avut un dinte de genul asta doar ca era mica si sa panicat. Ea tipa dar asta doar pentru ca i era frica. Practic nici macar nu-i atingea dintele. Daca ar fi sa til scoata iti va da cu anestezic. Nu vei simti nimic dar trebuie sa nu te panchezi. Eu am avut o masea trebuia sa mi-o scoata dentistul dar am ramas calma si a fost fffff bine. SUCCES!

| joshdick1992 a răspuns:

Depinde de gravitatea situatiei. si eu am avut o problema asemanatoare... mi-a fost tare frica dar dupa ce am ajuns si mi s-a facut o anestezie totul a fost ok. asa ca stai linistit. big grin