| freeze90 a întrebat:

Vitamina D este formata din :
- D2 (ergocalciferol)
- D3 (colecalciferol)
Fara un indice, vitamina D se referă la D2, D3 sau ambele.
Intrebarea mea : expunerea la soare creste cantitatea de vitamina D? Care dintre ele D2 sau D3 sau creste ambele. Sunt foarte sensibil la soare si am cumparat de la farmacie Osteocare calcium, magnesium, zinc si Vitamina D3 efervescent. Deci care este produsa de soare D2 sau D3?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Ergocalciferolul este vitamina D2 si se formeaza in plante, colecalciferolul este format in regnul animal si in om. Daca mananci ciuperci care contin ergocalciferol se cheama ca ai ingerat D2, daca mananci un somon care are colecalciferol se cheama ca ai ingerat D3. Daca mananci si produse vegetale si produse animale ai mancat si D2 si D3. Deci fara un indice, probabil se refera la D2 si D3 amestecat. In corpul tau, prin expunerea la soare, mai exact la radiatii ultraviolete de tip B ("rele") se formeaza D3 prin ruperea moleculelor de colesterol. Daca inghiti vitamina D3 trebuie sa tii cont ca vara se formeaza cam 20. 000UI de D3/zi, deci nu trebuie sa mai inghiti suplimentar, intrucat vei face hipercalcemie, iti vei strica vasele de sange (mai precis le vei calcifia) si rinichii. Totusi, in zilele fara soare, incepand cu toamna, este mai mult decat binevenita suplimentarea cu D, intrucat din alimente rareori spre niciodata nu-ti vine doza zilnica recomandatata de D. Chiar si aceasta DZR este extrem de controversata si a aparut conceptul de DZ TOLERATA. Aceasta este aproximativ 4000UI/zi spre deosebire de 600UI/zi cat este DZR. DZT este doza la care D nu iti da efecte adverse.
"care este produsa de soare d2 sau de?" Ambele sunt produse de soare din precursori vegetali respectivi animali "activati" la vitamina D de catre radiatiile "rele" UVB.
Ti-am tinut teoria, pentru ca n-am prea inteles ce vrei, poate ti-am mai clarificat putin dilemele.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Vitamina D3 este forma activa a acestei vitamine (cea care actioneaza propriu-zis), D2 este o forma intermediara. Pentru activare vitamina D are nevoie atat de soare (se produce o reactie chimica sub actiunea radiatiilor UV la nivelul pielii; asa se obtine vitamina D2), cat si de o functie buna a rinichilor (la nivelul carora sa produce o a doua reactie chimica necesara activarii acesteia, rezultand D3).
http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/efectele-benefice-ale-vitaminei-d

| faramatania a răspuns:

Http://viataverdeviu.ro/......i-noastre/
http://sanatate.unica.ro/helioterapia/1677/
Deci, vitamina D este produsă de acţiunea soarelui, dar pentru a nu exagera în expunerea la soare, şi dacă organismul este în deficit cu această vitamină, atunci o cură helio marină, poate fi asociată cu vitamina D (efervescentă, e mai asimilabilă).
http://news.softpedia.com/news/De-unde-sa-ti-iei-vitamina-D-ro-17955.shtml

| MariaChrii a răspuns:

Creste puterea de absorbrtie a organismului adica o asimilezi mai repede din mancare