| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna a avea o alimentatie sanatoasa?

Exista 13 minerale: Calciu,Crom,Cupru,Fluorul,Fier,Magneziu, Mangan, Molibden, Fosfor, Potasiu, Seleniu, Sodiu, Zinc.

9 vitamine hidrosolubile:Vitamina C (acid ascorbic), Vitamina B1 (tiamina), Vitamina B2 (riboflavina), Niacina (acid nicotinic, nicotinamida), Acid folic, Vitamina B6 (piridoxina, piridoxal, piridoxina), Vitamina B12, Biotina, Acid pantotenic

4 vitamine liposolubile:Vitamina A (retinol, carotenoizi), Vitamina D (D2 - ergocalciferol, D3 - colecalciferol), Vitamia E (tocoferol), Vitamina K (K1 - fitokinona, K2 - farnokinona; K3 - menadiona)

In total 13 vitamine si 13 minerale.

Pe langa minerale si vitamine mai avem si glucide, proteine si lipide.

Fiecare dintre cele mentionate mai sus trebuie consumate zilnic, si fiecare dintre ele are o doza zilnica recomandata.

E cam complicat sa stau si sa numar dozele zilnice recomandate si sa le consum din alimente cu exacticitate, as vrea sa-mi spuneti in ce mod sa procedez pentru a putea echilibra in alimentatia mea cele mentionate mai sus, si pentru a putea scapa sanatos de kilogramele in plus.Va rog fara medicamente pentru ca nu vreau.

Va Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca manaci fructe si legume pe langa carne, totul e echilibrat.