| AnonymousMLG a întrebat:

Vreau sa stiu de ce unele boli sunt netratabile.
Exemplu: Sida, Ebola, uneori cancerul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

NICI O BOALA NU ESTE netrataabila! Doar in mintea bolnavului, a celui care trateaza!
In primul rand, nu te poti imbilnavi de astea decat daca esti suficient de tembel! Dar si in acest caz exista surse si resurse de vindecare! Vrei sa dezvoltam?! Wellcome!

| sEusebiu a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vreau sa stiu daca esti ungur.

| AnonymousMLG explică (pentru oprescudorin11):

Merci de raspuns!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sEusebiu):

Ce intrebare mai e si asta? Nu, cum naiba sa fiu ungur? Mi-am pus problema daca sunt evreu, evreii de la Sf, Sava au cochetat cu ideea asta.
Am carte ca sunt absolut ARIAN...de la regimul nazist!
Ce circ!
Dar ma supun oricarei analize care sa constate romanismul meu, oricum nu mai va conta asta!
Cei ca mine sunt pe cale de disparitie, unii ne numesc brontozauri! Paleohominis e mai nimerit!
E vremea voastra a piticilor! Eu ti-am raspuns la intrebare! Pot si eu sa te intreb ce inaltime ai?
Ce greutate si ce unghi facial ai?
Fara SA NE SUPARAM!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AnonymousMLG):

Nu ai pentru ce a-mi multumi. Am avantajul sa fi avut generatii de medici in familie si am putut sa trag o concluzie mai apropiata de adevar, as crede. Medicina, sistemul medical s-a indepartat enorm de scopul sau, din pacate azi latura comerciala predomina.Iar, iarasi, din pacate,, cand e vorba de viata si sanatatea omului, nu ar trebui sa existe inflexiuni si interferente de jegosul sistem de aceasta natura(comerciala).
Cand intr-un distins edificiu spitalicesc, am pus o deviza 'PRIMUM NON NOCERE"(i n primul rand sa nu vatami!), am fost apostrofat si am hotarat sa parasesc acest sistem, in tacere, fara alte comentarii.
Mizeria nu-mi place!

| sEusebiu a răspuns (pentru oprescudorin11):

Profesori de romana n-ai avut, asa-i?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sEusebiu):

Am avut, mai multi decat un parlit ca tine! Dar in graba, mai fac greseli!

Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru ca au in spate niste mecanisme extrem de complexe si corpul uman in sine e extrem de complex. Cancerul e greu de tratat pentru ca e o parte din tine, si e greu sa iti distrugi niste celule din corpul tau atat de tintit incat sa nu afectezi si restul corpului, si pe deasupra cancerul mai si metastazeaza, deci daca ai o tumora in mana si o scoti, e posibil ca in timp ce o scoti sau inainte sa o scoti celule canceroase se plece si in picior, si daca scoti si din picior sa plece altundeva si tot asa... Asa cum am zis, e o treaba complexe.
Sida e greu de tratat pentru ca are in spate un virus care intra in celule si "se ascunde" si pe deasupra mai are si mutatii, deci chiar daca reusesti sa faci un tratament, virusul sufera o mutatie si tratamentul tau e degeaba, iti trebuie altul... Cam la fel e cu toate virusurile. Si alte boli au alte cauze pentru care sunt greu tratabile sau incurabile. Medicina nu e asa simpla cum pare, ai boala x, iti dau medicamentul y si ai scapat.

6 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Merci si iarta-mi graba raspunsului presarat cu greseli 'caligrafice', pentru care te rog si pe tine sa ma ierti! Ma bucur ca ai ales varianta NORMALA a tratarii problemei!

| oprescudorin11 a răspuns:

Dar ca recompensa te-as ruga numai sa asculti ora si minutul 1: 56etc...
de pe./.
https://youtu.be/L87O6bXnyuw

| oprescudorin11 a răspuns:

Din pacate, asa zisa medicino-farmaceutica mondiala va duce ca pe vite la taiere! Imi asum total afirmatia, abia astept contestatii, in felul acesta veti afla mai multe despre sperjurul hipocratic!
Dar presimt va nimeni din sistem nu e interesat de o polemica pe aceasta tema! Hai ca sa vedem!

| CuriousStuff a răspuns (pentru oprescudorin11):

Atunci sper ca esti pe acelasi principiu si cand te imbolnavesti. Adica sper ca nu apelezi la medici si medicamente pentru tratament, poate te vindeci cu aer. Inca esti tanar si probabil sanatos. Sa imi spui peste vreo 10-20 de ani cand incep sa apara probleme de sanatate acelasi lucru.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Din fericire, nu sunt tanar, nu am fost vreodata bolnav cu adevarat.Cand totusi am avut probleme de sanatate, a fost ca o reactie la medicamentele administrate de doctori, pe vremea cand parintii mei decideau ca e bine sa ma duca la doctor, pentru orice indispozitie aveam.
In plus, m-a amuzat zilele trecute, un prieten care mi-a spus ca vrea sa moara de 'moarte naturala' asta implicand sa nu fie vreodata atins de vreun doctor.
Acelasi lucru mi-l doresc si mie, asta neansemnand ca nu trebuie sa va pastrati opiniile voastre si nici nu vreau sa-mi dati vreo aprobare perntru convingerile mele!
Dar voiam sa va intreb, ca tot veni vorba: doctori pentru tratarea obrazniciei aveti! Ca stiu unul cam bolnav de astea, sEusebiu.

| CuriousStuff a răspuns (pentru oprescudorin11):

Fiecare cu convingerile si trairile lui. Dar ca si viitor cadru medical e de datoria mea morala sa incerc sa conving un om (bolnav) sa se lase tratat si facut bine, fara medicina moderna aveam inca speranta de viata de 30 de ani, la 35 eram morti, cu medicina moderna avem speranta de viata de 70 de ani. Prietenul care vrea sa moara de moarte naturala probabil era mort deja de mult daca traia acum 50-60-100 de ani. Sa refuzi medicina moderna e ca si cum ai refuza aerul, tot respiri, tot profiti de medicina chiar daca nu iti dai seama, doar ca refuzi sa o zici.
Asa ca pentru tine poti sa faci orice, dar pentru familia ta si copii, sper din suflet ca o sa fie nascuti si tratati de boli la spital (sper sa nu fie cazul de boli dar punem raul in fata).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mai intai de toate 'primum non nocere'! Sistemul medical, nu numai romanesc, dar chiar mondial, trebuie vindecat, caci e GRAV BOLNAV!
Apoi este posibil ca ceea ce ai zis tu sa fie intr-adevar REAL.
Sa lasam statisticile facute de Sistem, sunt la fel de reale cat as fi eu de bolnav.

| CuriousStuff a răspuns (pentru oprescudorin11):

E adevarat ca sistemul e defect, dar SISTEMUL, nu medicii, nu cadrele medicale. E lipsa de fonduri, se lucreaza in conditii de santier, nu de spital, doar din punctul asta de vedere e defect. Teoria conspiratiei cum ca sistemul sanitar inceaca sa imbolnaveasca sau sa tina bolnava populatia e doar o teorie proasta, pana acum am avut placerea sa lucrez doar pe langa medici care faceau pe dracu in 4 ca sa-si trateze pacientii, sacrificand din timpul lor liber sau aducand de acasa medicamente pentru pacienti. Nu stiu ce se intampla pe afara, insa in Roamania fiecare om din tara asta ar trebui sa fie pe deplin recunoscator pentru medicii pe care ii avem (normal, fiecare padure cu uscaciunile ei, nu toti medicii sunt deosebiti si extrem de pregatiti in ceea ce fac, si asta e vina facultatilor de medicina care scot medici pe banda rulanta pentru o suma modica).

Si nu sunt statistici, sunt date din viata reala, eu nu sunt un om foarte in varsta, deci nici bunicii mei nu sunt cu foarte multe generatii in urma, dar 3 dintre cei 4 bunici pe care trebuia sa-i am au murit inainte sa ma nasc eu, adica la maxim 50-60 de ani, si asta era perfect normal, ba chiar au trait mult, acum daca mori la 50 de ani e tragedie. Speranta de viata e in crestere, si odata cu ea si incidenta bolilor care vin odata cu batranetea: boli cardiovasculare, cancere si altele. Si toate astea se datoreaza medicinei moderne, mai demult faceai un infarc si mureai acasa, acum te duci la spital si a doua zi esti ca nou si mai traiesti inca 30 de ani.

Tu ti-ai cunoscut bunicii? Si la cati ani au murit si de ce?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Trebuie sa o iau invers cu raspunsurile la intrebari.
Unul din bunicii mei a murit pe masa de operatie(54 de ani), avea sangerari la colon si anus, doctorii au decis ca trebuie operat. Familia, desigur a fost de partea doctorilor! Luptase in Crimeea cu oarece succes, viata grea pe front!)Cine a asistat la operatie(printre altii), doctori reputati: unul mai in varsta si unchiul(fiul lui) care sustinea ca operatia trebuie facuta, ca nu are sanse altfel.(anul de gratie 1961).
Bunica, sotia primului, a murit intr-o mizerie cumplita, fara diagnostic-atunci, 1978, am ingrijot-o singurul din familie, eram doar elev de liceu(clasa a 3-a-DE LICEU!). Cand avea angajata o persoana sa-ii dea de mancare si sa o spele, caci era grasa si nu mai era deplasabila.(ca sa folosesc un eufemism).
Astia faceau parte din aripa aristocratica a familia, din partea mamei!
Cei din aripa tatalui: bunicul a murit la tara, taran cu pamant, respectabil (desigur in sat), la 62 de ani de 'INCURCATURA DE MATE- ocluzie intestinala, am identificat eu mai tarziu...nu l-am prins in viata!
Sotia lui, alta bunica, a murit la 99, 98 ani!
Taranca, hranita la tara!
A ajuns in Bucuresti, cand a devenit neputincioasa, pe la 98 de ani.
Preluata de un unchi al meu.(sa o ingrijeasca).
De obicei doctorii, nici nu se uita la pacienti peste 70 de ani, uneori si mai rau! Ca sa nu mai vorbim de suprasplicitarea lor(sunt totusi DOCTORI-care sunt). Trebuie sa aleaga. De obicei aleg supravietuirea -adica 'BANUL.
Unchiul meu, un reputat doctor chirurg, asla care a asistat la moartea bunicului dintai, aristocratul, generalu', il solicitase pe insusi oprofesorul lui de chirurgie de la Fac. De med. Buc. la acea vreme.(nu si-a ierta toata viata pentru acest gest!).
Ca sa povestesc de maica-mea, taica-meu?
Mama a murit la 67 de ani penibil si de ciroza, mecanica, ca sa zicem asa. Nu stau sa explic acum ca nu scriu romane!
Tatal meu la 85 de ani, cu doua (cel putin) accidente cerebrale la activ.Tot asa, ingrijiti de 'medicii cei mai buni si mai bine platiti".
Cun personal medical (asistente, ingriijitoare -ARISTOCRATE!) neveste de securisti sau fosti, de doctori, care au ales profesia asta pentru ca au au avut o structura cinica mentala, si le-a placut BANUL castigat ritmic si usor!
Ce sa-ti mai povestesc!
Faceti CURAT IN SISTEM!(e aproape imposibul-seamana cu cancerul generalizat- adica METASTAZA!
Am auzit insa si de cazuri vindecate de metastaza-probabil, ca de obicei, diagnosticul era gresit, ca in multe cazuri, in care se intampla si invers, cand un om sanatos, cu diagnostic gresit e ucis de medicamentele administrate aiurea, impropriu!
Daca esti tanar, lasa, nu te mai gandi!
Bafta! Nimeni nu-ti poate cere sa VINDECI SISTEMUL!
Esti inca naiv!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Dar ca sa te necajesc si mai tare, ti-as mai da cateva date! Cine stie, poate vei contribui la vindecarea sistemului in METASTAZA!(vorbesc serios).
Daca analizam STATISTIC mediei de viata si a SPERANTEI de viata, incepand cu ANUL ZERO.(dupa Christos) iti pot da anumite date, pe care daca nu le vei crede, le vei gasi intr-o editie veche a Dr.GLAVAN., Cartea Mediciei de acasa! Am cartea dar mi-e lene sa ma uit acum.
In Imperiul Roman cel mai civilizat posibil, speranta de viata, la nivel STATISTIC si media de viata erau de 25 de ani!
Da!
Oare de ce?
Erau razboaie, lupte in familii si altele.Nu bolile erau sursa principala de mortalitate, epidemiile.
In mijlocul evului mediu,
era cam 36 de ani, se mai descoperisera cate ceva dar a fost o epidemie de ciuma, (pentru mine inexplicabila azi), in care au murit vreo 20 milioane de oameni-in vestul Europei!
Sar usor, ca sa nu lungim vorba, in sec 19-20, cand au aparut vaccinurile la bolile stiute, care au facut destul de putin si ajungem asa la 60 de ani, speranta medie de viata!
si Rata de supravietuire> Cu 2 razboaie mondiale care afara de ucideri IMPLICITE au adus si BOLI epidemice, din cauza mizeriei si foametei si altele.
In final suntem azi!
Dupa ce spui tu, la cat de bine sta medicina, a cresut la 70 de ani in Romania si chiar la 70-80 de ani in state 'civilizate, ferite de RAZBOAIE.
Concluzia mea UMILA!
Speranta de viata nu se datoreaza MEDICINEI!
A politicienilor care au fost nevoiti sa nu mai recurga usor la razboaie!
In tari 'uitate de Dumnezeu" cum se zice, sau tocmai invers traiesc oamenii si fara medici si 140 de ani!
Macar sa ai DECENTA sa recunosti acest lucru.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Dar iti mai dau niste date, pe care mi le asum, caci contavin datelor internationale si moralei.
Calculul statistic se bazeaza pe date false.
Matematienii numara doar nascutii care au supravietuit.
In trecut se numarau TOTI!
Natalitatea era la maximum.
Mureau exemplarele neadaptate, sporeau PROTECTIA SPECIEI!
Acum, ce face SISTEMUL?
Dupa statistica personala, 90 % din populatia terrei e compusa din handicapati! Descoperirile medicinei au investit in EXPERIMENTE!
Vraau sa-mi povestestisi mie, CAT DIN POPULATIA TERREI traieste subventionat?

Iti spun eu: 99%! Ingrijorator!
Caci VINDECAREA voastra INSEAMNA sa aiba puls si sa mai miste ceva pe encefalograma, sau nimic!
Dar astia, nu stiti, va prefaceti ca nu stiti, ca de aici va vine finantarea!
Deci (99%) din populatia LUMII NU SUNT VII!
Sunt biete sau bieti(ca sa nu jugnesc marii maestri ai gramaticii.
Sunt BIETI ZOMBI!
Dar ei sunt cei care 'tin in functiune SISTEMUL MEDICAL STRALUCIT!)
Caci mai voiam sa-ti spu un PONT!
Un doctor si o medicatie ADEVARATA, face dintr-un OM bolnav, unul sanatos! Si nu ZOMBI, cum faceti (NU TU)! Care mai este statistica in aceste evaluari?
Acum sa-mispui!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Regret ca poate consideri ca e un ATAC la PERSOANA cele ce ti-am zis.
Dar am datoria morala, neconsiderand ca sunt vreun dumnezeu, sa -ti arat si o mica parte din laturile neobservate de voi.
Eu oricum nu voi dainui prea mult, interesul meu nu se poate referi la latura medicala(fara umlauturi pe 'a').
La a obtine ceva, doar a va trezi la o REALITATE!
Daca zici ca esti in 'studiu " pentru medicina e frumos.
Dar.
Daca vrei sa inveti de la zombi, pierzi vremea!
Un Pacient vindecat, inseamna un om capabil sa GANDEASCA!
In primul sens
Sa fie OM asa cum erau cei dim specia mea.Capabil de ORICE munca!
Eu nu as pune in numararea statistica (adunarea de date) acei ZOMBI.
Salvati oameni sau PANGARITI SPECIA!?
Sper sa intelegi si tu si altii mesajul meu!

| CuriousStuff a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ar fi prea multe de zis ca sa incep o discutie pe tema asta, ai un sambure de dreptate in ce spui, dar hai sa-ti mai spun inca ceva. Daca ai avea timp sau curiozitate sa incepi sa citesti anatomie, fiziologie, bio-fizica si chimie organica... Si sa stii cam cum si de ce apar si in ce context apar anumite boli si in ce consta tratamentul lor ai fii de alta parere, odata ce stii cum functioneaza corpul nostru si de ce apar bolile si cum se vindeca nu mai ai cum sa zici ca sistemul de sanatate e impotriva populatiei. Boli au existat mereu, doar pentru ca nu punea nimeni diagnostic nu inseamna ca acum nu stiu cat timp nu se murea de cancer, sau de inima... Si am vazut ca intr-un fel contesti constiinta medicala, da, in medicina in primul rand se salveaza viata, pentru ca asa au considerat si asa consider si eu si multi altii ca trebuie facut, se prefera o persoana in viata si cu un mic (sau mare) deficit decat un cadavru, si nu pentru ca persoana aia aduce pe urma bani, ci pentru ca asa e corect din punct de vedere moral. Orice om are dreptul dpdv legal sa semneze el sau apartinatorii ca refuza tratamente si resuscitare in caz ca se intampla ceva, insa nu e moral.
Tu ai semna ca nu vrei resuscitare pentru cineva din familia ta chiar daca in urma unui eventual accident (Doamne fereste) ramane fara maini si picioare?
E instinct de conservare pentru propria persoana si nu o sa-ti lasi pe cei apropiati sa se stinga chiar daca ii fortezi la o viata in dizabilitate.
Uneori ar fi mai bine sa ii lasi pe cei puternici sa duca specia si pe cel slabi sa-i lasi sa moara, insa MORAL, nu e corect sa faci asta. Singurul moment in care se face lucrul asta e daca in timpul sarcinii se depisteaza la fat malformatii, membre lipsa, boli grave, si atunci e indicat avortul. Insa acum "ai tai" (pentru ca nu cei din sistemul medical vor asta, ci omul de rand) vor sa scoata in ilegalitate avorturile.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu cred ca am un 'sambure de adevar!".
Dar nu asta e tema discutiei!
Inteleg sensul 'moralei tale'!
Exista insa interese mai mari asupra acestei morale!
(nici macar nu stiu daca ai cunostinte de morala si de Legislatie) caci aici consider vinovata atat generatia mea ca nu a avut timp sa va spuna, dar si mie in particular!
In medicina trebuie sa fii LUCID!
Daca ai doi muribunzi (aici vorbim de etica)alegi unul, daca alta solutie nu este!
Daca unuia ii lipseste INIMA (e bolnava) dar celalalt are CREIERUL zdrobit? Ce faci?
Omori pe amandoi!?
Nu! Vei muta inima celui cu creierul zdrobit, in trupul celui cu creierul NORMAL (cu inima bolnava!)
Salvezi macar o viata!
DECIZIA este greu de luat!
Aici apare SPAGA!
Daca Sistemul iti plateste mai bine pentru doi (2) morti in loc de unul, vei opta pentru ca sa moara amandoi!
Acum ai priceput sau nu ma mai refer vreodata la astea?

| CuriousStuff a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da, ai dreptate aici, si asta am zis si eu, dar cu cateva raspunsuri mai devreme spuneai ca interesul e sa tii omul bolnav, acum spui ca se vor 2 morti pentru ca exista un interes la mijloc, interesul nu e sa tii oameni bolnavi, cel putin nu interesul spitalului, pentru ca spitalul are cheltuieli cu fiecare om internat, cheltuieli care daca ar trebui achitate de acel om l-ar duce la faliment, medicamentele, aparatura si materialele folosite sunt extrem de scumpe (am vazut medicamente de 20.000 de lei noi fiola, da 20 de mii de lei noi o fiola, si pacientului ii trebuiau doua, si pretul asta e asa de mare pentru ca in spatele medicamentului sunt cercetatori si studii care au costat milioane de dolari pana ca medicamentul ala sa fie introdus pe piata, si sa nu ne plangem, ca banii pe care ii platim noi pentru sanatate sunt nimic toata pe langa ce platesc state mai civilizate, asa ca sa nu ne asteptam sa avem tratamente si vaccinuri la indemana, pentru ca daca tu te plangi ca iti ia vreo 15-20% din salariu insa fratele tau e in spital cu cancer in metastaze si tratamentul lui costa 10.000 de euro pe luna, bani platiti de casa de asigurari, eu zic ca ar trebui platit chiar mai mult) si spitalul nu are nimic de castigat ca trebuie sa foloseasca seringi, ace si sonde pe un bolnav, pentru ca alea costa bani si de cele mai multe ori oricum lipsesc (ca avem manageri de spitale care nu stiu ce materiale ar trebui cumparate si cate si nu au nicio treaba cu sistemul medical e alta discutie, acolo e cancerul, in conducere, si intr-o tara ca Romania acolo nu ai cum sa iei la rost sau sa ajungi fara sa te murdaresti, si odata murdarit nu mai ai cum sa zici rau de ei ca esti in aceeasi oala), in spitalele pe unde am umblat eu, interesul e sa trimiti bolnavul acasa pe picioarele lui, si vindecare nu inseamna doar puls si encefalograma, vindecarea e de mai multe feluri, logic si normal e sa se produca o vindecare ad integrum, adica omul sa fie exact ca inainte, insa in multe boli pur si simplu nu e posibil asa ceva, daca ai cancer la ficat nu o sa mergi acasa cu ficatul perfect normal, cel mai probabil o sa mergi acasa fara jumatate de ficat sau cu ficatul altcuiva... Dupa un atac vascular cerebral (in functie de ce prinde) poti sa mergi acasa leguma, si nu e vina sistemului deloc, nu medicii fac ca pacientul ala sa fie leguma, medicii au salvat cat se putea salva. Si pacientul ala nu o sa mai aduca finante pentru nimeni, pentru ca nu mai produce in primul rand nimic, si pe urma are nevoie de niste ingrijiri pe care oricum nu i le ofera statul sau sistemul, tot familia are grija de el si sistemul nu primeste nimic.

Si gandeste-te si altcumva, daca sunt interese atat de mari si ascunse, crezi ca oamenii din spatele lor sunt atat de imbecili incat sa creada ca o populatie bolnava le aduce lor bani? De unde sa aduca bani daca 90% sunt zombii, cum ai spus, cine sa produca banii de care au nevoie oamenii aia pentru a primii servicii de sanatate? Daca jumatate de tara sunt copii si batrani si inca un sfert jumate sunt bolnavi, cine le plateste serviciile medicala? Trebuie sa ai in societate oameni care pot sa munceasca, oameni integrii care sa produca, pentru ca altfel nu are cum sa castige nimeni, daca sistemul te vrea bolnav tu nu ai cum sa faci bani ca sa-ti platesti medicamentele, si daca nu iti cumperi medicamentul cum "profita" sistemul de tine? Ca stai acasa si suferi de o boala si mori, asta nu ajuta sistemul cu absolut nimic.

Si ce ai spus tu cu exemplul cu transplantul de inima da, e exact cum ai spus, si nu vad de unde profita sistemul de pe urma asta, sau ce e gresit in aia. Singurul lucru "gresit" e ca rudele celui care are creierul mort refuza in 90% din cazuri sa i se recolteze acestui pacient orice fel de organ, si astfel ala fara inima moare, ala fara ficat o sa mai stea pe lista de asteptare inca cativa ani si tot asa...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

O sa -ti gasesti singur raspunsul, cand vei constata ca este absolut aberant sa faci RECLAMA la medicamente!
Cand vei constata ca este ADEVARAT ca bolnavii sau imbolnavitii de sistem (Medicatia iarasi aberanta) sunt externati, aruncati in strada.
'SISTEMUL e bine pus la punct!"
Imbolnavim sau sugeram boala apoi parasim victima dupa ce-i luam ultima resursa!
Ai cam recunoscut (involuntar ) astea!
Oamenii sunt in majoritate LABILI PSIHIC, din cauza stressului social la care sunt supusi: Frica de moarte este parte din aceasta smecherie de care profita aia "educati' "scoliti ' din sistem!
Recunoaste ca tratati 80 la suta din populatia sanatoasa( evident inconstient-asa ati fost educati!) doar pentru a atrage profituri enorme firmelor, ca sa nu zic CORPORATIILE specializate!
Oamenii au ajuns sa ia si pentru un simplu STRANUT un antibiotic!
Bravo! Sunteti tari!
II imbolnaviti, apoi ii internati, apoi ii ingropati sau ii aruncati in strada, ca nu va mai aduc fonduri!
Sistemul AMERICAN!
Lasa EXCEPTIILE FOLOSITE IN PROPAGANDA! C a daca vine un AUDIT ne-corupt, va gasi si acolo o mizerie profitabula pe seama bietului om!
Urmareste astea, nu zic sa iesi din sistem, doar sa-i ameliorezi partea criminala! Si LACOMIA!

| CuriousStuff a răspuns (pentru oprescudorin11):

Aici nu mai ai dreptate, toti doctorii iti spun mereu sa nu iti iei medicamente fara sa ai un diagnostic si recomandarea medicului, si mai ales antibiotice. Deci aici gresesti enorm. Si reclamele care se fac la medicamente nu sunt medicamente pe care medicii sa le poata recomanda, medicul nu are voie sa-ti spuna ce brand de medicament sa-ti iei, are voie sa-ti spuna doar substanta de care ai nevoie si tu la farmacie iti alegi medicamentul pe care il vrei sau de care ai bani doar sa aiba acea substanta. Eu de cand sunt prin spital nu am vazut sa se trataze vreun om sanatos, si ti-o spun cu mana pe inima, inteleg ingrijorarea si poate pe undeva se intampla si asta, nu pot sa zis ca nu, insa nu generaliza, majoritatea medicilor sunt pentru oameni, nu impotriva lor, nu vor sa profite de oameni.

Cand ajungi sa-ti pierzi increderea in medici mori cu zile, nu e in regula, nu traim intr-o lume perfecta si nu pot sa spun ca toti medicii sunt buni si vor sa te faca bine, insa iti garantez ca cel putin jumatate din ei lucreaza PENTRU oameni.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Daca am lucrat in sistem si stiu PRECIS ca anumiti doctori primeau spaga de la firme sa recomande medicamentul promovat de ele? Stii si tu asta, daca nu? O sa afli si veri intra in sistem, de acolo nu iesi decat MORT sau manjit! Dar nu vreau sa-ti tai elanul tineresc!

| CuriousStuff a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sunt de acord cu tine, diversi reprezentanti ai firmelor de medicamente vin sa promoveze medicamente in spitale la doctori, posibil chiar sa ii dea si niste bani, nu neg, insa medicul, pe reteta, nu are voie sa scrie brand de medicament, poate sa iti scrie pe reteta "PARACETAMOL" insa nu parasinus, paracetamol forte, paracetamol sinus, paracetamol de la firma x. Poate sa-ti spuna in particular sa-ti iei unul din ele ca vezi doamne e mai bun, insa nu esti obligat, tu cu reteta mergi la farmacie si de acolo iti iei ce vrei. Si chiar daca tu ai nevoie de paracetamol si el iti recomanda unul din ele nu e ceva gresit, si medicul nu o sa iti precrie paracetamol, pentru ca a luat bani de la o firma, daca tu nu ai nevoie de el sau diagnosticul tau nu o cere, pentru ca si el e tras la raspundere, niciun medic nu isi risca diploma pentru cativa banuti primiti de la o firma de medicamente, asta ti-o pot garanta.

In fine, ideea e ca daca ai putina curiozitate si cele mai de baza cunostinte despre sanatate nu o sa te poata "fraierii" doctorul sa-ti iei medicamente de care nu ai nevoie, in plus ai alternative, te duci la medici recomandati de alti oameni, iar medicul de familie ti-l tot schimbi pana dai de unul care iti place. Daca esti un indolent si nu te interesezi deloc despre boala pe care o ai si ce medicamente iei, oarecum ti-o cauti cu lumanarea si o meriti. Vorbesc de persoanele mai tinere, sau macar apartinatorii persoanelor care NU POT sa se intereseze de boala lor.

| Termopile a răspuns:

PT că pe cei din industria farmaceutică vor doar să îți i-a bani și atât. Pentru ei ar fi minunat să îți prelungească suferința ca tu să fi nevoit să cumperi acel tratament pentru cât mai mult timp.

Tine minte norofenul e făcut de o corporație și ca orice corporație scopul principal e ghici care profitul, bani, câștigul lor financiar. Cei care fabrică norofenul ar putea face o pastilă care într-un minut să îți vindece durerea de cap dar unde ar fi profitul lor. S-a descoperit un tratament pentru cancer, dar nu e făcut să îți vindece cancerul e făcut să îți amelioreze simptomele și să te facă să trăiești mai mult, dar pentru asta e nevoie să plătești sume enorme și tu le plătești chiar dacă în realitate nu fac mare lucru, plus că îi mai ajută și Mass Media care zice că kinetoterapia face și drege pentru cancer dar nu prea face, dar cum ziceam intr-o lume dominată de bani se fac și din astea

| dreams0423 a răspuns:

Pentru ca nu s-a gasit inca remediu impotriva lor dar timpul e inainte si stiinta face progrese de pe o zi pe alta.