| dfwq23 a întrebat:

vreau si eu sa ma ingras. Acum 2 luni am avut 38 de kile.
Acuma am slabit 2 kile si am 36, poate e de la ma*turbare nu?
Am 12 ani, 36 de kile si 150cm.
Vreau sa ma ingras macar sa nu am maine slabanoage, mi se vad oasele de la maini foarte urat si arat ca un jalnic.
Stau la tara, nu pot sa ma deplasez la restaurante FAST-FOOD.
As vrea sa stiu ce alimente trebuie sa consum " Smantana, Paine, Branza etc. de astea de la tara".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Stai cuminte că ești bine așa. Mai crești deci fii liniștit!

| Sn4k3 a răspuns:

Multi carbohidrati, surplus caloric (2000+). Cauta pe net mancaruri/alimente bogate caloric/in carbohidrati si vezi si cate calorii au ca sa tii oarecum evidenta sa stii cand esti in surplus caloric.

| Andrei900Boss a răspuns:

Mananca cartofi orice salate shaorma etc... si inca ceva sala de forta e importanta nu te face gras te face si la maini si la burta un taur. big grin

| Mcboss05180 a răspuns:

Deci tu vrei sa te ingrasi? Asta vrei tu? Mananca paste, cartofi prajiti cu paine si de preferat seara. Mananca paine in exces. Paine sa nu lipseasca. Inclusiv paine cu paine, recomand.

| zeuspebepeee a răspuns:

Am aceeasi problema, si eu am 16 ani la momentul actual, nu este vorba de ma*turbare, este vorba de calciu, in cel mai rau caz poate ai anemie, eu inca nu am verificat acest lucru, dar si eu sunt la fel ca tine oricat mananc nu pot sa ma ingras, iti recomand sa te duci la medicul de familie si sa aflii daca ai anemie sau doar lipsa de calciu.

| LorenaMădălina89 a răspuns:

Incearca nuci, alune, măsline, halva. Au mai multe grasimi naturale si poate ajuta. De asemenea incearca sa mănânci putin si des, indiferent dacă nu iti e foame, mananci un mar, un sendviş, gem pe pâine, orice. Daca știi ca ai probleme cu stresul, e bine sa petreci timp singur plimbandu-te in natură sau sa ieși cu prietenii, la o plimbare cu bicicleta, ce iti place tie ca sa te relaxezi.