| S3venUp a întrebat:

Salut tuturor, am nevoie de putin ajutor sau de ceva sfaturi serioase in legatura cu ridicarea greutatilor(gantere) la varsta mea.Am 15 ani 68 de kg si inaltimea de 170, precizez ca nu sunt gras ci am doar niste grasime in zona abdominala. O data la 2 zile ridic o gantera de aproximativ 5.3 kg:stau asezat pe scaun pun cotul pe pulpa piciorului si ridic gantera pana in dreptul pieptului si tot asa de 20 de ori in 5 reprize pana ajung la 100 ridicari cu o mana... apoi trec la cealalta.Si un alt exercitiu pentru piept:ma pun pe spate cu gantere in maini asezate in stanga si dreapta si le ridic pana in dreptul pieptului apoi revin la pozitia initiala usor in 5 reprize a cate 10 repetari.Bun...acum vreau sa stiu daca nu cumva exista riscul ca in timpul celor 2 tipuri de exercitii coloana mea sa fie tasata si sa raman la inaltimea asta adica macar sa mai cresc pana la 1.77-1.78 poate 180.Culturismul ma pasioneaza enorm si il voi incepe treptat.Deci intrebarea principala este aceasta:Considerati ca aceste 2 exercitii imi pot afecta cresterea? Rog seriozitate maxima pentru ca este vorba de sanatate, cu care nimic nu se compara.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Depinde daca stai in picioare si le faci, te va afecta.
Cel mai bine e sa stai intins pe spate jos si sa faci asa deoarece corpul sta drept.
Si totul consta in ceea ce simti, daca simti ca iti apasa coloana sau anumite oase. oprestete pentru ca sigur te va afecta.
Eu las ganterele deoparte, am alte exercitii pentru corpul meu.

| anonymus a răspuns:

Trebuie s-o iei mai usor,cu siguranta o sa ramai la inltimea asta daca faci culturism, eu fac la gantere in fiecare zii1, 2 ore, daar culturism inseamna sa faci nonstop, ia-o mai usor.

| Marwell a răspuns:

Stai linistitc ca nu iti afecteaza cresterea, ba din contra te ajuta sa cresti pentru ca se formeaza mult hormon de crestere in sange. Daca vrei exercitii pentru crestere le gasesti aici si vreau sa spun ca eu am crescut de la ele, si am 20 ani :d
http://wp.me/P3hgwB-23

| S3venUp explică:

Ideea e ca nu trag ca disperatul de ele, ci le acord doar 30 de minute pentru ambele exercitii, restul find doar abdomene flotari, flotari pentru triceps etc...dar ma framanta gandul ca as putea sa ma apese pe coloana greutatile alea.

| S3venUp explică:

Deci imi poate da cineva un sfat cu privire la aceste 2 tipuri de exercitii? Sa continui cu ridicarea lor? Crede-ti ca imi afecteaza cresterea?