| gabitsu77 a întrebat:

Salut tuturor! Este cineva care a facut operatia de varicocel prin microchirurgie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Eu m-am operat de varicocel, dar nu stiu sigur prin ce metoda. Cred ca prin metoda laparoscopica, medicul care m-a operat nu mi-a oferit astfel de detalii. Ce te intereseaza?

| gabitsu77 explică (pentru aXy99):

Am fost la un doctor urolog pentru un consult si diagnosticul a fost varicocel de grad 3 pe partea stanga. Mi-a mai spus apoi ca ar trebui sa ma operez si a mai zis ca nu voi face operatia clasica sau laparoscopic, ci una microscopica (nu ma refer la embolizare) care, a spus el, ar fi cea mai eficienta.

| lipie a răspuns (pentru gabitsu77):

Salut! Si as vrea sa ma operez prin metoda microchirurgicala cu microscop. Stii vreun doctor in Bucuresti care o practica? Tu cum te simti dupa operatie? te rog, raspunde-mi!