| Ionut23b a întrebat:

Salut tuturor. Este prima mea postare aici! Am o problema pe care pe mine deja ma cam ingrijoreaza. Din februarie sunt rosu in gat, nu stiu de ce. Am mai fost si in trecut si imi trecea. Chestia e ca eu am mers la vreo 3 ORL-isti si raspunsurile au fost aceleasi : " nu ai nimic, este doar imflamat gatul, o sa treaca ", dar nu a trecut.
Voi ati patit asa? Ce trebuie sa fac? Repet, sunt ingrijorat deja. Sa fiu rosu in gat din luna februarie.
A, si daca beau ceva rece sau gazos, a doua zi am si dureri la inghitire! Astept raspunsuri, dau si "fundita" celui care ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bluestrawberries a răspuns:

Anul trecut am avut ceva asemanator, dar pe langa rosu in gat aveam tuse seaca si ma durea foarte tare spatele cand tuseam. Am fost la medic si mi-a zis ca am bronsita, am luat o gramada de antibiotice si nu mi-a trecut cu nimic, doar m-au "ajutat" sa imi stric sistemul imunitar. Printr-o cunostinta, mama, mi-a cumparat un borcan de miere care ajuta sistemul imunitar. A dat 100 de lei pe el, dar s-a meritat. E miere, propolis, suc de catina, polen si altele, amestecate. Am luat doua luni si mi s-au rezolvat problemele, acum nu mai am treaba cu raceala sau altceva.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca trebuie sa iti scoti amigdalele.Asta este problema.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu mai bea chestii reci si/sau gazoase. Incearca bomboane HALLS (cu eucalipt). Anti-inflamatoarele de asemenea s-ar putea sa amelioreze problema.

| cedrea923 a răspuns:

Incearca sa iei niste pastile pentru gat sau un spray pentru gat. S-ar putea sa rezolve problema. Multa sanatate!