| AlexIm123 a întrebat:

Salut tuturor?
Este recomandat curățarea dinților de pietre la stomatolog? Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Curatarea de TARTRU, poate vrei sa spui, ca nu-si baga nimeni pietre in gura happy

Da, este necesar sa cureti tartru de pe dinti la stomatolog, fiindca acasa nu ai asemenea aparate.

Dar formarea tartrului se poate evita daca inveti sa te speli corect si des pe dinti, in felul asta prevenind formarea placii bacteriene si a tartrului pe dinti.

| timidu89 a răspuns:

Dar unde vrei sa ii cureți? În alta parte nu vad unde ai putea merge

| AlexIm123 explică (pentru timidu89):

Nu e vorba despre asta, dar am auzit că smaltul dintelui va fi mai slab mai sensibil la urmă, de asta întreb

| johnnny123 a răspuns (pentru AlexIm123):

Și alternativa care este? Să nu-i cureți niciodată?

Stai liniștit, procedurile moderne de curățare a dinților nu mai sunt alea de acum 50 de ani.

| Jessica1235 a răspuns:

Hei, da e recomandat, dacă nu îi cureți măcar o data pe an o să arate urât piatra aia pe dinți, știu din propria experiență

| MotanulAlbastru a răspuns:

Logic.