| julliano a întrebat:

Unde sa ne bronzam sa tina mai mult, la munte sau la mare? Si ce solutie din comert este mai buna pentru ca sa ne ferim de razele ultraviolete?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

E bun orice bronz natural bineinteles nu la solare pentru. ca are si dezavantaje (ca te arzi, problema.cu pielea etc)dar are si avantaje pentru ca vit. D nu se fixeaza mai bine decat cu soare cu nimic si daca nu ai vit. D nu se fixeaza nici calciul pentru oase deci profita de razele de soare fara a abuza pentru ca atunci nu vor fi benefice stai la plaja intre orele 7-8-maxim11.30dimineata si dupa ora 16-17. da-te cu factor de protectie mai puternic in primele2zile in functie de sensibilitatea pielii tale cel putin 30 si e bine sa fie rezistent si la apa sa nu ti se spele cand intri in apa si pe masura ce te bronzezi reduci din factor sa ajungi la 8-10sau 15 factorul daca esti foarte sensibil(a)si te dai la maxim2ore cu cremele. te hirdatezi tot timpul cu lichide si vei avea un bronz fara probleme daca te dai si cu o crema de corp dupa baie pielea nu va fi uscata si bronzul se pastreaza doar cel care e obtinut prin arsuri si stat mult sa te bronzezi repede acela se si duce repede jos cu cat te grabesti la bronzat cu atat va merge mai repede jos pentru ca e obtinut fortat si la ore nepotrivite. e puternic deja si soarele de la mare si cel de la munte nu te poti orienta care e mai bun poate difera culoarea obtinuta.

35 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Bronzul obtinut la munte tine mai mult si e mai sanatos.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Ca bronzul sa tina mai mult, ar trebui sa consumi pe perioada verii mai multe legume si fructe bogate in Vitamina A, cum ar fi Caisele, Morcovii, Piersicile, etc, iar bronzul de munte nu e mai sanatos decat cel de mare. Nu stiu de unde e aceasta concluzie. Bronzul de munte este mai nociv si mai concentrat in raze UV, deoarece e la o altitudine mai mare decat cel de plaja Deci daca esti mai sus e mai rau cu UV daca esti mai jos, e tot rau dar intr-o masura mai mica. Ca solutie din comert trebuie sa gasesti produse care sa aiba acoperire UVA -UVB. Nu stiu daca stii, dar acum mai exista inca un tip de ultraviolete peste cele 2. UVC. Care sunt mai profunde. De aceea trebui sa ai grija atunci cand te expui, nu numai cu ce te dai.

auran
| auran a răspuns:

Eu sunt de parere ca la munte; orice solutie cu factor de protectie cat mai mare

| JustMeFlory a răspuns:

Cel mai mult tine bronzul de munte, si este si mai sanatos ca sa-i spun asa.Creme sunt foarte multe.Iti recomand sa cumperi de la farmacie cele de la elmiplant, granier sunt foarte bune. daca ai tenul mai alb iti recomand un factor de protectie ridicat in primele zile(40-50)dupa care poti ajunge pe la 10-15. Daca ai un ten care nu se arde, si te prinde repede soarele(te inegresti nu te inrosesti)atunci un factor de protectie de 30-20.
Bronzare placuta!happy

| dispe a răspuns:

Te poti bronza oriunde! Ca sa reziste bronzul te speli cu un burete moale pe corp si la dus, pe pielea uda, aplici baby oil si apoi doar tamponezi cu prosopol fara a frece pielea(doar cat sa iei apa). Nu pateaza hainele.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Eu as zice la mare happy

| maryana5 a răspuns:

La munte...mult mai ieftin big grin
xoxoo, mary peace sign

| julliano explică:

Well,, cu atatea sfaturi sigur o sa ma fac ca ciocolata. happy thanx!

@dumnezau al mic, laughing) nu mai, aia e momeala, e un dispozitiv complex, o capcana de prins fraieri lol

| julliano explică:

Multumesc inca odata pentru raspunsurile voastre. Lol, nici n-am stiut pana azi cand m-am uitat pe mail ca aceasta a fost aleasa ca "Intrebarea saptamanii" si trimisa de TPU care mail-urile voastre. smug

| 1992 a răspuns:

Din cate stiu eu bronzul de mare nu e ca cel da munte, sfatul meu e sa te duci la munte, acolo e si mai sanatos si ai si unde sa te balacestiwinking

| canarita a răspuns:

Oriunde te-ai bronza, razele UV sunt daunatoare pentru organism putand duce la cancer de piele, arsuri, etc. Este indicata o cura de soare pentru a asimila vitamina D, organismul are nevoie de ea pentru absortia calciului, dar folosind protectie ridicata minim SPF 30, si durata expunerii la soare este de 20 min, in costum de baie, inainte de orele 11 sau dupa ora 16. Bronzul de mare tine cam la fel cu cel de munte, deosebirea este ca cel de mare este mai aramiu iar cel de munte mai negricios.
Colorare frumoasa!

| Simon_7286 a răspuns:

Vezi ca a devenit periculos acum sa te mai bronzezi mai ales intre 10AMsi 3PM.verifica indicele de radiatii violete de la INMH

| ileanaadrianastan a răspuns:

Este dezirabil sa ne expunem razelor Soarelui in intervalul de timp 6 AM - 11 AM, 5 PM - 7 PM. Evident ca trebuie sa folosim lotiuni de protectie.

| cooola a răspuns:

Nu cred ca conteaza unde te bronzezi, doar sa stai cate putin in fiecare zii ca sa iti faci un bronz uniform si placut.Si sa filosesti creme cu 20% protectie...si nu te arzi.big grin

| mihaita a răspuns:

Se pre ca "cel mai cel" bronz e cel de munte. Vorbeste lumea, ce sa-i faci! Totusi sa stii ca depinde de piele si de pigment.Ca sa ma fac totusi util, iti dau cel mai bun si rapid remediu pentru cazul in care te-a ars soarele:o masura spirt, o masura otet si o masura apa; dupa dus te umezesti pe locurile arse.Natural, simlu, eficient.Astept sa-mi spuneti rezultatele.Salut.

| silvia_4183 a răspuns:

Cel de mare e frumos, cel de munte e sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evidet ca la mare unde soarele este foarte puternic.Si sunt creme, de obicei cele peste 20 de lei sunt eficiente celelalte mai putin...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man, ce tare e avatarul tau! Tu esti dreptunghiul sau gandacul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Cel mai rezistent si mai frumos bronz este cel de munte.
La compania al carei reprezentant sunt, exista gelul de Aloe Vera si crema cu antioxidanti si protectie solara. De asemenea, aceasta crema te ajuta sa ai o culoare frumoasa a bronzului si sa o mentina mai mult timp decat daca nu ai da cu acea crema. Atat gelul cat si crema de care vorbesc sunt testate dermatologic si sunt antialergice.
Daca te intereseaza imi poti scrie la: daniela.constantin@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@julliano al mare - succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la mare dar stai 5 minute pe plaja si mai mult in apa ca te prinde mai incet dar bine si iti rezista si iarna bronzul ala pe tine da acum depinde si de piele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mare ca sa te bronzezi si crema pentru soare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mare si solutia nivea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicaieri nu te bronzezi mai bine decat la mare... Dar solutie ca sa ne ferim derazele ultra violete a soarelui.../

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La munte bronzul e mai frumos si tine mai mult si o crema de protectia ultravioletelor este crema de la Garnier cu protectie de 25

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La multe zic eu ca te bronzezi mai bine si tine si mai mult. Eu zic ca produsele de la dove si de la nivea sunt cele mai bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La munte.Cremele cu factor ridicat de protectie solara de la Nivea sunt cele mai bune.Nu uita sa-ti acoperi capul cu un prosop ud sau poarta o palarie de paie in timpul expunerii la soare.Si nu fa dus ca apa rece imediat dupa ce vii de la bronzat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal la munte binenteles bronzul de munte tine cel mai mult eu dau cu ulei de bebelusi jonson

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt din cta, mie soarele imi face bine, am vazut cum se pleaca la plaja la 6 dimineata pentru ca atunci este soarele benefic, stiu persoane care aveau probleme cu picioarele si medicul ia recomandat o cura de soare de dimineata