| lifeistough a întrebat:

Razele ultraviolete trec prin geam?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Da, razele ultraviolete trec prin geam. Am vazut vara trecuta un reportaj unde erau intervievaţi mai mulţi doctori dermatologi (dr. Viviana Iordache si alţii, a căror nume îmi scapă momentan). Toţi vorbeau de acest lucru, şi anume că ultravioletele trec nu numai prin geam, dar şi prin diferite materiale. Atrăgeau atenţia celor care merg pe litoral să nu stea la plajă mai mult de ora 10. 30 - 11, iar după amiază, să reia plaja, dar după ora 16, căci între 11 şi 16 ultravioletele sunt foarte puternice şi nu putem să ne protejăm în niciun fel. Mai spuneau că lumea înţelege greşi faptul că dacă stau sub umbrelă sau cu pălării în cap şi cu ochelari de soare, sau îmbrăcaţi cu tricori albe, vor fi protejaţi de arsurile ultravioletelor. De asemeni, spuneau că ne putem bronza şi dacă stăm în apă, dacă stăm la fereastra camerei sau dacă mergem cu maşina timp mai îndelungat, căci ultravioletele trec şi prin apă şi prin sticlă, dacă acestea nu au filtru de protecţie. Sper să te satisfacă răspunsul şi să-ţi fie de folos. Oricum ai considera răspunsul, te rog să-i dai un calificativ. Mulţumesc! Şi mergi înainte, chiar dacă... viaţa e grea!

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Razele ultraviolete trec prin apa si prin geamurile cladirilor, daca acestea nu au filtre de protectie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da daca geamul nu este tratat special impotriva razelor UV, exact cum se intampla cu ochelarii de soare.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca hainele de culoare inchisa te protejeaza mai bine decat cele albe, si da, uv trec si prin geam... dar fiind inca iarna, la data la care s-a pus intrebarea, sincer nu cred ca a existat vreun pericol. oricum, in interior sunt mult mai putin periculoase decat afara.
Eu voiam sa intreb daca azi, deci a fost cam soare, am stat intr-o camera cu geamul deschis, dar m-am asezat intr-un loc unde radiatiile nu ajungeau direct, era umbra ca sa zic asa in coltul meu, si aveam tricou negru cu maneca lunga, se poate considera ca m-am expus?