| mtw123 a întrebat:

Salut]

Urechile te pot durea si din cauza maselelor si dintilor chiar daca la acestia nu ai nici o durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Nu. S-ar putea să ai otită, du-te imediat la farmacie și spune-i farmacistei ce problemă ai. Stai liniștit(ă) că nu te mușcă. Vara asta am avut și eu o problemă la urechea dreaptă... sau era stânga. mă rog, am stat așa câtva zile, timp în care noatpea mai ales mă durea foarte tare. Încercasem niște remedii de pe net, cum ar fi cea cu cățelul de usturoi și surpriză, nu a funcționat, mă întreb de ce. După am aflat că poți să-ți pierzi auzul din cauza unei otite așa că m-am dus la farmacie și farmacista mi- a dat Otipax. În câteva zile ( 2 - 3 zile ) mi-a trecut de tot. A mai avut momente când încerca să revină dar îmi puneam imediat picături și s-a dus de tot. Deci în concluzie dacă ai probleme și nu vrei să te duci la medic du-te măcar la farmacie.

| mtw123 explică (pentru Iunix):

Eu voiam sa stiu daca poate avea legătură si cu dantura pentru ca eu am scos o măsea cam de 5 zile si ma gandeam ca e posibil si din cauza asta. De mers am sa merg luni

| anonim_4396 a răspuns (pentru mtw123):

Pe lângă extracþia de măsea ți-a scos şi nervul din acea zonă? E normal să doară, se numeşte durere nevralgică (afectează tot sistemul nervos al feței).Pe mine mă luase acum un an şi măseaua cu tot cu ochi/gât/cap (totul pe partea dreaptă).Dar trebuie' depistată cauza.Şi eu am luat otipax chiar dacă la mine nu a fost de la otită (dar măselele îmi afectau foarte rău şi urechile) şi mi-a fost de folos, chiar e bun plus mi le-am şi protejat de curent tot timpul.Chiar şi acum port bandană.

| mtw123 explică (pentru anonim_4396):

Nu a veam nerv la acea măsea

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Da, este posibil daca vorbim de o infectie care s-a localizat la nivelul urechii. Dintii si urechile comunica prin canale, deci este posibil sa da.

| leapșa a răspuns:

Poate ti-a intrat apa in ureche si intre timp ai infundat-o sau ai stat in curent.