| govorgenoveva21 a întrebat:

Salut, urgent: cine stie retete de mancare pentru urticarie? Nu ai voie nici un fruct sau ce se poate manca? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca este alergie atunci poti sa mananci supite de legume, cartofi fierti sau copti, orez fiert in apa cu putina sare si putin ulei, pus in apa de fiert, sote de morcovi, sote de mazare, iar dupa cateva zile poti sa mananci branza de vaca.
Depinde de la ce ai facut alergia daca a fost de la ceva mancare ori de la medicamente.
Fiul meu a facut alergie de la ciocolata, spre exemplu.
Poti sa-ti faci compot de mere sau sa mananci compot de visine ori cirese din magazine.
Potri consuma ceai cu paine prajita, indulcit cu putin zahar sau miere de albine.
Este insa necesar sa stii cauza alergiei, motiv pentru care este nevoie sa mergi la medicul de famiulie pentru a primi bilet de trimitere la un internist ori un medic alergolog daca exista asa ceva in localitatea ta de domiciliu.
Un gand bun si multa sanatate.

1 răspuns:
| Celcareajuta a răspuns:

Salut! Urticaria apare ca o reactie alergica a organismului. Trebuie sa mergi la alergolog sa vezi la ce alimente esti alergic pentru a sti ce mancare ai voie sa mananci (nu te inteapa) happy nu exista o reteta universala. In general se fac alergii la ou, lactate, capsuni, gluten etc dar se poate face la orice happy