| Socherboom10 a întrebat:

Salut!
Vreau sa slabesesc si as vrea sa stiu si eu cum pot sa mi calculez necesarul caloric zilnic pentru a ma mentine/slabi/ingrasa si ce modalitati exista, formule etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jessica1235 a răspuns:

Fiecare aliment are un anumit număr de kcal. De exemplu 1 kg de orez are aproape 400 kcal. Dacă într-o zi mănânci 1 kg de orez clar ai mâncat aproape 400 de kcal, dacă mânaci jumate atunci ai aproape 200 kcal mâncați. Dacă mănânci paste te uiți pe punga sa vezi câte kcal are și așa aduni fiecare aliment pe care îl consumi. Dacă mănânci jumate de pachet de oreo calculezi doar jumate din pungă sau pui aproximativ. Sunt dulciuri sau sărățele pe care nu prea ai cum să le calculezi de aceea va trebui să aproximezi. O pungă de cornulețe cu ciocolată 7 days are aproape 500 de kcal, fiecare pungă conține aproximativ 15 cornulețe, calculezi numărul de kcal minus 15 și afli câte kcal are un cornuleț. Așa poți face cu unele gustări. Dacă comanzi o shaorma sau ceva de la fast-food atunci pui tu o aproximație de kcal sau cauți pe internet să vezi dacă găsești.

https://calorii.oneden.com/

Am găsit acest site care sigur te va ajuta. Baftă la slăbit happy big grin

1 răspuns:
| LupusDei1993 a răspuns:

Eu folosesc acest site si ma ajuta cat de cat:
https://calorii.oneden.com/calculator-calorii/