| vladkiid a întrebat:

vreau sa stiu si eu. ceva metode de a slabi si a face patratele. nu mai stiu ce sa ma fac, nu-s eu asa de gras adica nu se vede am 75 kg, si cand imi iau ceva bluza mi se vede burta. vreau sa stiu ce sa fac pentru a slabi destul de rapid, si a face patratele. Si cam ce sa beau si ce sa mananc zilnic pentru a ma mentine in forma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ValyComan a răspuns:

Mănâncă regulat. Puțin și des. Cât despre slăbit, te sfătuiesc să faci sport(eventual să mergi la sală, dar dacă mergi la sală să nu iei proteine sau steroizi, ceva. Te ajută foarte mult un medicament naturist(pe bază de plante) sunt cele mai bune. Te ajută foarte mult spirulina. Încearcă!

| clubarad a răspuns (pentru ValyComan):

Ok!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValyComan):

De ce bagi proteinele si steroizii in aceeasi categorie? stii macar ce sunt?

| ValyComan a răspuns (pentru Cosmin86):

Proteinele sunt niște vitamine care te ajută să crești mai mult și mai repede în masa musculară, dar au și efecte negative. Omul a zis că vrea să slăbească, pentru asta poate merge la sală și etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValyComan):

In primul rand proteinele NU sunt vitamine, sunt cu totul altceva.
In al doilea rand, TU consumi zilnic proteine, sunt in aproape orice aliment ( alimentele cu cea mai mare concentratie de proteine : carne, branza, oua, soia ).

Efecte negative? In niciun caz, suplimentele proteice ( ca la alea cred ca te referi cand spui 'proteine' ) sunt extrase din mancare, rolul lor e sa te ajute sa obtii 2 grame de proteina/kg-corp zilnic fara sa-ti fortezi stomacul ( mie imi trebuiesc 7-8 mese consistente ca sa ating acel gramaj spre exemplu ), ca ai nevoie ca sa cresti in masa musculara (NU sa cresti mai repede, ci sa cresti), altfel dupa cativa ani de antrenament o sa ai progrese mediocre ( daca mananci foarte putin, nu o sa ai progrese deloc ).

Deci, proteine si vitamine inseamna cu totul ALTCEVA.

P.S. : chiar daca vrei sa slabesti trebuie sa ai macar 1 gr de proteine /kg-corp zilnic, altfel dai jos si masa musculara odata cu grasimea.

Mai documenteaza-te.

Iar despre steroizi, ca tot ai mentionat, alea sunt substante interzise, hormoni sintetici de crestere, majoritatea se injecteaza direct in muschi, si da, aia au foarte multe efecte negative ( spre deosebire de proteine, care nu au decat efecte benefice ).

| ValyComan a răspuns (pentru Cosmin86):

Ha-Ha-Ha, câți ani ai copilule? Eu zic să nu mai vorbești ce nu știi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValyComan):

Am 26 de ani, am aprox. 3 ani experienta de sala si 2 de kickboxing, in prezent fac doar sala.

Si intamplator, am vorbit cu nutritionisti si instructori de la world class downtown ( acolo am eu abonament ) + citesc lunar despre proteine, suplimente, alimentatie, etc. ( sunt abonat la MD - muscular development si culturism & fitness ), asa ca "intamplator" STIU ce inseamna proteine.

Mai documenteaza-te, poti incepe aici :
http://www.doctor.info.ro/proteine.html

Sau pe culturism.ro sau pe orice site de specialitate ( nu pe TPU, unde sunt o gramada de copii mici care afirma ca proteinele sunt vitamine sau ca au efecte negative )

| ValyComan a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine frate, îmi cer scuze, dar când am spus proteine nu m-am referit la proteinele extrase din alimente. M-am referit la proteinele artificiale(cum ar fi batoanele acelea de ți le recomandă la sală) Îmi cer scuze...zi-mi și mie dacă tot ești experimentat...îmi poate sala oprii creșterea? Menționez că am 15 ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValyComan):

Doar daca te supra-antrenezi.
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Citez : "Asa ca raspunsul e NU, antrenamentul cu greutati ("trasul de fiare"), nu iti afecteaza cresterea in inaltime. Nu exista studii stiintifice care sa arate acest lucru."

Si caz concret, EU, am inceput de la 16 ani si am crescut :), important e sa nu te antrenezi ca nebunu cu greutati pe care nu le poti controla.

P.S. : stiu ca te refereai la suplimente, dar tine cont ca batoanele alea sunt o porcarie, au zahar, ciocolata, cantitate DUBLA de carbohidrati, etc.

O proteina de calitate, de la o firma avizata ( inclusiv medical ) este :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

Si apropo, la sala multi zic "proteine" la ORICE supliment, chiar si la alea care NU CONTIN proteine :), de-asta zic, parerea cuiva in domeniu e importanta.

| ValyComan a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok. Mersi mult. Dar mai am o întrebare la care vreau să-mi răspunzi dacă nu te superi. Am înțeles că sala îți va afecta viața sexuală. Așa e?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValyComan):

Da, o va afecta, in bine happy
Trasul de fiare mareste productia de testosteron => marirea performantelor sexuale. Asta e valabila in general la aproape orice sport in care faci efort.

Negativ o afecteaza doar daca iei steroizi sau injectii cu hormoni.

| ValyComan a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok. Mersi. Cu prima ocazie îți voi da funda

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValyComan):

Mersi, dar nu ma intereseaza asa mult, mi-am facut cont ca sa particip la discutii despre sport, nutritie, etc.