| fetita97 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu ce inseamna sa ai oase grele, eu am auzit ca daca ai oase grele pari mai gras la corp decit kg pe care le ai, si vreau sa stiu daca e drept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vampii a răspuns:

Din cate stiu este exact invers ai mai multe kg de cat arati de aia se numesc oase grele pentru ca cantaresc mai mult decat oasele normale...stiu o fata cu oase grele arata foarte bine insa are cu 4 sau 5kg mai mult decat mine. te pup

3 răspunsuri:
| Goblinoid a răspuns:

Sa ai oase grele inseamna sa ai o densitate osoasa mare, cu cat un os este mai dens cu atat este mai greu, varieaza de asemenea si cantitatea de maduva osoasa ce da sau scade din greutate.
Daca ai oase grele nu pari mai gras decat esti dimpotriva arati ca si cum ai avea 60 kg. si cantaresti de fapt 80 kg., asta este o exagerare dar intelegi ideea.

| ancan a răspuns:

Idem Goblinoidhappy

Nu pari mai gras la corp.happy

Uite o prietena de-a mea este f. f. f. slaba, dar are oasele grele, de aceea pe cantar ii apare o greutate mai mare decat ar trebui ea sa cantareasca. si asta datorata oaselor.
Insa nu pari mai gras.

| fetita97 explică:

Eu tot stiam ca e invers