| AnonimRD a întrebat:

Salut, vreau sa stiu cum se numeste analiza de sange care arata cat de puternic ai sistemul imunitar si cam cat ar costa o asemenea analiza (pretul aproximativ), dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Eu n-o să-ţi dau copy după Google. Eu am făcut-o și îţi zic ce știu. Analiza se numește hemogramă prescurtat, hemoleucogramă, și costă 25 de lei, depinde de cabinet, poate fi mai ieftină sau mai scumpă. Și ai pe ea toate glubulele sângelui(prescurtate). și printre aceastea sunt și cele ale imunităţii, ai acolo cât trebuie să fie minime și maxime și poţi compara și tu. Sângele se ia dimineaţa la 8 (1 gram) e suficient, dar unele cabinete îţi iau și 3-4 grame, aa da să bei doar apă dimineaţa, fără sucuri și fără mâncare, aa si sa nu te stresezi că poate influenţa rezultatul. La ora 11 sunt de obicei gata, ţi se da o foaie si ai toate globulele sângelui și valoarea lor, și în dreapta cât trebuie să fie minim și maxim. Sănătate!

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu exista

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu crezi ca exista o analiza de sange care o sa iti spuna daca ai sanse mai mici sau mai mari sa iei covid.

| Donsavas a răspuns:

Se numesc analize generale. Sunt gratuite la medicul de familie

Răspuns utilizator avertizat
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Nu exista in mod special o analiza care sa arate cate de puternic este sistemul imunitar! Exista insa analize pe care le poti face si care pot scoate in evidenta anumite patologii la nivelul organismului. O astfel de analiza este reprezentata de hemoleucograma. Aceasta ofera date cu privire la activitatea elementelor figurate (eritrocite/hematii/globule rosi, leucocite/globule albe, trombocite) prezente la nivelul sangelui. Aceasta analiza presupune astfel si prelucrarea leucocitelor care intervin in procesul de imunitate (au rol in imunitate). Astfel, daca valorile leucocitelor nu se incadreaza in valorile de referinta, acest lucru poate evidentia existenta anumitor patologii precum infectii, inflamatii, tumori, prezenta neoplasmelor (cancer), prezenta parazitilor intestinali etc. Odata cu aparitia acestor tipuri de patologii, imunitatea organismului are de suferit! O astfel de analiza are un pret cuprins intre 15-50 de lei in functie de laborator!